Qofte me mish pule dhe kërpudha

Antipasta

Përbërësit:

▪ 300 g mish pule
▪ 200 g kërpudha
▪ qepë të reja
▪ bukë
▪ 2 vezë
▪ kripë, piper, miell, thërrmija buke

Përgatitja:

Mishin e pulës e zieni, ia hiqni kockat dhe e bluani në blender bashkë me qepën.

Kërpudhat i grini sa më imët që mundeni dhe i fërgoni, i bashkoni me mishin e pulës.

Shtoni një vezë, pak kripë dhe tul buke të njomur në ujë dhe të kulluar.

Me dorë formësoni qofte të vogla, rrotulloni në vezë të trazuar dhe në mielli (përzierje e përbashkët), pastaj në thërrmija buke dhe i fërgoni në tigan me shumë vaj.

Ju bëfte mire !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *