Gjizë e pjekur me limon dhe qepë

Antipasta

Përbërësit:

2 filxhanë me gjizë

1 limon i shtrydhur

Lëkura e grirë hollë e një limoni

2 thelbinj hudhre të grirë hollë

Gjysëm filxhani me barishte qepe të prera hollë.

Piper i zi pluhur

Vaj ulliri ekstra i virgjër

Feta buke të thekura

*NAUTUBONE
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/3lctPfS

Përgatitja:

Ndizeni furrën në 190 °C.

Merrni një tepsi të vogël ose enë qelqi për pjekjeje dhe lyejeni me pak yndyrë.

Në një enë tjetër, përzieni gjizën, lëngun e limonit dhe lëkurën e tij, hudhrën, barishtet, kripë dhe shumë piper.

Pasi ta keni përzier mirë, hidheni në enën e pjekjes dhe spërkateni me vaj ulliri.

Sipas dëshirës ju mund ta fusni në frigorifer dhe ta piqni të nesërmen.

Në të kundërt, futeni enën në furrë dhe piqeni për 15-20 minuta.

Pasi të nxirrni nga furra, gjizën e pjekur mund ta spërkasni me vaj ulliri sërish.

Këtë antipastë të ngrohtë duhet ta servirni menjëherë pas daljes nga furra.

Ajo shoqërohet me bukë të thekur e krokante ose biskota të kripura.

*MatchaSlim & GOslim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/3rKQUst
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/2OV4XNW
Per Gjermani porosit ketu : https://bit.ly/2Q4C0Qd
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/30H89PK
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/3rLhNwE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *