Bukë e thekur me gjalpë dhe hudhra

Antipasta

Përbërësit :

Disa feta buke

Gjalpë ose vaj ulliri

2-4 thelbinj hudhre të shtypur

Gjysëm gjethe dafine të thatë (erëzat i zgjidhni sipas dëshirës)

Përgatitja :

Bukën mund ta prisni në feta të vogla e rrumbullake ose të gjata e të plota.

Në një enë, hidhni gjethen e copëtuar të dafinës, gjalpin ose vajin e ullirit, kripën dhe piperin.

Përziejini mirë deri sa të përfitoni një masë të dendur dhe më pas shtoni thelbinjtë e shtypur të hudhrës.

Pastën e gjalpit me hudhër dhe dafinë përdoreni për të lyer bukën në të gjithë gjatësinë e saj.

Më pas, futini fetat në furrë dhe piqini në një temperaturë prej 150 gradë.

Kini kujdes sepse buka mund të digjet shpejt.

Pasi të jetë thekur buka, hiqeni nga furra dhe servireni.

*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p
Per Itali porosit ketu :https://bit.ly/38fEEsg

Vlerat e ngrënies së bukës së thekur :

Thekja është një proces që ndryshon profilin ushqimor dhe shijen e bukës.

Thekja e bën bukën më të shëndetshme, sipas ekspertëve.

Thekja e bukës është diçka shumë e mirë për diabetikët.

Buka e thekur ndihmon në uljen e nivelit të glicemisë. Kjo nënkupton se buka do të ketë një ndikim më të zvogëluar në nivelin e sheqernave në gjak.

Për më tepër, thekja zbut sasinë e yndyrnave tek buka.

Një gjë e tillë është e nevojshme për njerëzit që duan të kufizojnë kaloritë por nuk janë të gatshëm të heqin dorë nga buka.

Buka e thekur i bën mirë stomakut dhe rekomandohet të konsumohet nga njerëzit e prekur nga diarea.

Në shumë raste, buka e thekur ndihmon në mbledhjen e stomakut për njerëzit e prekur nga të vjellat.

Produkte dobesimi vetem per personat qe jetojne ne Itali !
Porosit ketu :
*Black latte https://bit.ly/38EN7po
*Eco Slim https://bit.ly/3tfsIir
*Matcha Slim https://bit.ly/3viSrZ8
*Chocolate Slim https://bit.ly/3bHnWEj
Produkte dobesimi vetem per pesonat qe jetojne ne Gjermani !
Porosit ketu :
*Black latte https://bit.ly/3thQAlq
*Eco Slim https://bit.ly/3crBH9n
*Matcha Slim https://bit.ly/2Q4C0Qd
*Chocolate Slim https://bit.ly/2Q2cuuM

Produkte dobesimi vetem per pesonat qe jetojne ne Shqiperi dhe Kosove !
Porosit ketu :
Shqiperi : https://bit.ly/30H89PK
Kosove : https://bit.ly/3rLhNwE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *