Bukë misri në ajkë

Antipasta

Përbërësit :

1 kg miell misri

700 ml ujë i ngrohtë

3 lugë vaj ulliri

1 lugë gjellë kripë

Për ajkën :

4-5 lugë gjelle ajkë kosi (e gjeni në dyqanet e bulmetit)

4-5 lugë gjelle ajkë qumështi (e gjeni në dyqanet e bulmetit)

Kripë

2-3 thelpinj hudhra

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP

Përgatitja :

Në një enë të pastër hedhim 1 kg miell misri bashkë me pak vaj ulliri.

Më pas shtojmë pak ujë të ngrohtë, por më parë sigurohemi që të mos jetë i përvëluar.

Sipas traditës së gjysheve tona, ngrohtësia e ujit duhet të jetë e përballueshme aq sa ta durojmë nëse e provojmë me gishtin e vogël të dorës.

Hedhim ujin në enën ku kemi miellin e misrit dhe vajin e ullirit.

Më pas hedhim dhe një lugë gjelle kripë dhe i përzjejmë me një lugë druri.

Më pas shtojmë pjesën tjetër të ujit të ngrohtë dhe vijojmë të përziejmë derisa të kemi një masë të njëtrajtshme.

Në vijim, masën e përftuar e shtrojmë në tavë apo në një tepsi të vogël, të cilën më parë e kemi lyer me vaj ulliri.

Pasi hedhim masën në tavë dhe e hapin në mënyrë të njëtrajtshme, lyejmë me një furçë me pak vaj ulliri edhe pjesën e sipërme.

Tavën e vendosim në furrë në temperaturën 200 gradë për 40 minuta.

Kur piqet, buka e misrit merr një ngjyrë të artë, të praruar me disa nuanca portokalli të errët.

Ndërkohë në një tas, bashkoni ajkën e kosit dhe qumështit, shtoni kripën dhe hudhrat e shtypura, përzjeini mirë të gjitha bashkë.

Nëse nuk keni ajkë kosi dhe qumështi, mund të përdorni kos të thjeshtë dhe qumësht sipas masave dhe procesit të mësipërm.

Bukën e misri pasi të jetë ftohur pak, prijeni në feta të vogla drejtkëndore dhe zhyteni në masën e ajkës që keni përgatitur dhe shijojeni. 

Produkte dobesimi vetem per personat qe jetojne ne Itali !
Porosit ketu :
*Black latte https://bit.ly/38EN7po
*Eco Slim https://bit.ly/3tfsIir
*Matcha Slim https://bit.ly/3viSrZ8
*Chocolate Slim https://bit.ly/3bHnWEj
Produkte dobesimi vetem per pesonat qe jetojne ne Gjermani !
Porosit ketu :
*Black latte https://bit.ly/3thQAlq
*Eco Slim https://bit.ly/3crBH9n
*Matcha Slim https://bit.ly/2Q4C0Qd
*Chocolate Slim https://bit.ly/2Q2cuuM
Produkte dobesimi vetem per pesonat qe jetojne ne Shqiperi dhe Kosove !
Porosit ketu :
Shqiperi : https://bit.ly/30H89PK
Kosove : https://bit.ly/3rLhNwE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *