Month: March 2018

Përbërësit 50 ml ujë 150 gr gjalpë 150 gr miell i tipit 00 350 gr miell për ëmbëlsira 250 ml qumësht 5 gr maja birre 7 kokërr vezë 8 gr kripë 50 ml qumësht i kondensuar 100 gr rrush i thatë Përgatitja 1 Hidhni miellin në një tas dhe shtoni majanë e birrës, qumështin dhe
0 Comments
Përbërësit 1 lt qumësht 20 kokrra vezë 100 gr gjalpë 30 gr miell 200 gr djathë 20 gr sheqer Përgatitja 1 Përziejini të gjithë përbërësit bashkë, duke i rrahur një e nga një. 2 Hidhini në një tavë, ngrohni furrën në 180 gradë dhe piqni tavën derisa sipër ëmbëlsira të marrë një ngjyrë të lehtë
0 Comments
Përbërësit 500 gr miell 100 ml ujë 20 gr maja birre 200 gr gjalpë 170 gr sheqer 5 kokrra vezë 30 ml qumësht 1 lugë e vogël vanilje (esencë) limon (lëkurë limoni e grirë) portokall (lëkurë portokalli e grirë) 1 majë luge kripë 2 kokrra vezë (të bardhat) 50 gr sheqer pluhur 50 gr sheqer
0 Comments
Përbërësit 1/2 filxhan gjalpë (i ftohtë) 1/3 filxhan sheqer (shumë i imët) 1 vezë (e verdha) 2 filxhanë miell 3 lugë gjelle ujë (me akull, ose sipas nevojës) 1 filxhan oriz (i pagatuar, i bardhë) 2 gota ujë 1/4 filxhan rrush i thatë 1 e 1/3 gota qumësht 1 e gjysmë lugë gjelle lëkurë portokalli
0 Comments
Përbërësit 15 gr gjalpë 30 gr djathë Grana Padano 1 gr arrëmyshk 10 gr kripë 1 gr piper 2 kokërr vezë 300 ml qumësht 150 gr miell 300 gr kungulleshkë 300 gr Beshamel Përgatitja 1 150 g miell rriheni me 200 ml qumësht, shtoni dy vezë dhe rreth 100 ml qumësht tjetër derisa të përftoni
0 Comments
Përbërësit 1 kg mish derri 500 gr patate 3 gr piper i zi 2 degë rozmarinë 6 thelpi hudhër 20 gr kripë 90 ml vaj ulliri Përgatitja 1 Mishin e derrit lyejeni me kripë jo të imët, krijoni me thikë të çara të vogla ku vendosni thelpinjtë e hudhrave dhe spërkateni me vaj ulliri. 2
0 Comments
  Përbërësit 250 gr spinaq 15 gr mustardë 1 kokërr vezë 30 ml vaj ulliri 5 gr kripë 1 gr piper i zi 50 gr qiqra (të ziera) Përgatitja 1 Pasi lani gjethet e spinaqit, vendosini bukur në pjatë. Hidhini pak kripë. 2 Vendosni tiganin në zjarr me 2 lugë vaj ulliri dhe hidhni 1
0 Comments
Përbërësit miell ujë pak kripë qumësht (ose kos) vezë gjalpë Përgatitja 1 Pasi zëmë brumin hapim petët dhe i pjekim një nga një në sobë me dru. 2 Në një enë përzihet qumështi kulloshtër i lopës (ose kos), vezë dhe gjalpë. 3 Më pas tepsia lyhet me gjalpë dhe shtrohen petët një e nga një
0 Comments
Përbërësit 1 kokërr panxhar 1 kokërr mollë 1/2 kg arra 4 lugë gjelle majonezë 1 theb hudhër pak kripë pak limon Përgatitja 1 E presim panxharin dhe mollën në feta të holla. I shtojmë hudhrën dhe pak limon. I përziejmë mirë që të marrin shijen e limonit. 2 Shtojmë majonezën dhe arrat. I përziejmë të
0 Comments
Përbërësit 1 kg midhje 1 kg oktapod 250 gr kërminj deti 10 copë shkopa buke ((freselle)) 200 ml vaj 3 thelpi hudhër 150 gr koncentrat domatesh (pikant) 1 copë spec (nëse salca e domateve është e ëmbël) Përgatitja 1 Përgatitja e vajit pikant: Hidhni në një enë vajin dhe hudhrat dhe kur vaji fillon të
0 Comments
Përbërësit 2 vezë çokollate 250 ml pana (e lëngshme) 4 gr xhelatinë peshku 75 gr sheqer gjysmë zarfi vanilje çokollatë e zezë çokollatë (e grirë për zbukurim) 70 gr bajame (me gjithë cipë) Përgatitja 1 Zbusni xhelatinën e peshkut në ujë të ftohtë për rreth 10 minuta. 2 Vini një tigan në zjarr dhe hidhni
0 Comments
Përbërësit 300 gr filetë pule 200 gr djathë kaçkavall 150 gr ullinj 3-4 kokrra vezë 250 gr majonezë 1 kuti patatina kërpudha Përgatitja 1 Fillimisht vëmë fileton e pulës të ziejë. E heqim mënjanë dhe e ftohim. Më pas e presim në copëza të vogla. 2 Grijmë me rende djathin. Vezët, pasi i kemi zier,
0 Comments
Përbërësit 800 gr mish lepuri (pa kocka, i marinuar dhe drenuar mire) 50 ml vaj ulliri (ekstra i virgjër) 1 thelpi hudhër 1/2 kokërr qepë 1 copë karotë (e vogël) 60 ml verë e bardhë 500 gr domate 100 gr ullinj 10 gr kripë 1 gr piper 500 gr petë lazanje 30 gr djathë parmixhano
0 Comments
Përbërësit 200 gr mish viçi 2 copë karotë 4 boçe lulelakër 10 gr oriz 1 kokërr patate (mesatare) 3 gjethe spinaq 10 gr gjalpë 2 degë majdanoz 500 ml lëng mishi (ose ujë) Përgatitja 1 Zieni mishin e viçit tul dhe më pas grijeni dy herë në makinën grirëse, ose priteni imët në fije të
0 Comments