Ëmbëlsira e pashkëve

Embelsira, Kalorike

Përbërësit
1 lt qumësht
20 kokrra vezë
100 gr gjalpë
30 gr miell
200 gr djathë
20 gr sheqer

Përgatitja
1
Përziejini të gjithë përbërësit bashkë, duke i rrahur një e nga një.
2
Hidhini në një tavë, ngrohni furrën në 180 gradë dhe piqni tavën derisa sipër ëmbëlsira të marrë një ngjyrë të lehtë kafe.
3
Mielli bie në fund dhe masa tjetër që krijohet nga vezët dhe qumështi qëndron përsipër. Serviret e ftohtë.

Articles You May Like

Bukë me vezë
Supë me lëng mishi
Omletë me spinaq domate dhe djathë
Supë me pulë e hudhra
Akullore me kakao

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *