Gic Furre

Kalorike, Pjata kryesore

Përbërësit
1 kg mish derri
500 gr patate
3 gr piper i zi
2 degë rozmarinë
6 thelpi hudhër
20 gr kripë
90 ml vaj ulliri

Përgatitja
1
Mishin e derrit lyejeni me kripë jo të imët, krijoni me thikë të çara të vogla ku vendosni thelpinjtë e hudhrave dhe spërkateni me vaj ulliri.
2
Patatet përziejini me rozmarinë dhe vendosini rrotull mishit në tavë pasi mishi të jetë pjekur përgjysmë.
3
Më pas spërkateni tavën me piper të zi dhe lëreni të piqet plotësisht.

Articles You May Like

Tavë me domate dhe kunguj
Tavë me mashurka
Pastiço me kos
Mish me spinaq dhe oriz në furrë
Speca të marinuar me uthull dhe majdanoz (nga Arbana Osmani)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *