Month: March 2018

Përbërësit 1 pite (integrale) 2 lugë gjelle krem djathi 3 domate qershi djathë emmental (i grirë) proshutë (pule) 3 gjethe sallatë jeshile (të vogla) piper i kuq Përgatitja 1 Në fillim merrni piten integrale dhe e lyeni të gjithën me krem djathi . Vendosni domatet qershi të ndara përgjysmë, piperin vegeta, djathin e grirë, proshutën
0 Comments
Përbërësit 3 gota djathë Cheddar (i thërrmuar) 1 filxhan majonezë 28 gr salcë (përzierje) 56 gr ullinj të zinj (të drenazhuar dhe të copëtuar) 4 qepë e njomë (feta) 2 bagetë (franceze, të prera në feta 1.27 cm) Përgatitja 1 Nxehim paraprakisht furrën në 175 gradë C. Në një tas mesatar përziejmë djathin Cheddar, majonezën,
0 Comments
Përbërësit 2 lugë vaj vegjetal 1 qepë 800 gr patate (të qëruara dhe të prera në kube) 1 lt lëng perimesh 350 gr bizele (të ngrira) gjethe menteje Përgatitja 1 Nxehni vajin në një enë të madhe, më pas skuqni qepën për 5 min gjersa të zbutet. 2 Shtoni patatet dhe lëngun e perimeve dhe
0 Comments
Përbërësit 1 paketë krem puding (përzierje me shije vaniljeje) 2 gota qumësht (të ftohtë) 420 ml qumësht i kondensuar (i ëmbëlsuar) 1 lugë gjelle ekstrakt vaniljeje 340 gr ajkë (krem, i ngrirë dhe i shkrirë) 1 pako vafer (me shije vaniljeje) 14 banane (të prera në feta) Përgatitja 1 Në një tas të madh përziejmë
0 Comments
Përbërësit 1 kg miell 600 gr gjalpë 40 gr maja birre 250 gr ujë (i vakët) 150 gr sheqer kane 6 copë vezë 15 gr kripë qumësht Përgatitja 1 Përziejmë 500 g gjalpë me 50 g miell dhe formojmë një brumë të cilin e vëmë të pushojë në frigorifer. 2 Shkrijmë në ujë majanë dhe
0 Comments
Përbërësit 2 feta pançetë 3 Kokrra vezë kripë 180 ml qumësht soje 3 feta bukë vaj ulliri 60 gr krem djathi 4 kokrra domate qershi sallatë jeshile sheqer piper Përgatitja 1 Në një tigan vendosni për të skuqur pançetën. Ndërkohë në një enë rrihni vezët, shtoni pak sheqer dhe piper. 2 Shtoni pak kripë himalaje me mulli dhe qumështin Valsoia. Trazojini
0 Comments
Përbërësit vaj ulliri 1 qepë (e grirë imët) perime 1 pako oriz 1 gotë verë e bardhë kripë erëza 1 degë rozmarinë 4 filetë viçi (të vogla) pak djathë kaçkavall (të grirë) uthull balsamike Përgatitja 1 Në një tigan me vaj ulliri skuqni qepën. Më pas shtoni perimet e prera imët. 2 Pas 5 minutash
0 Comments
Përbërësit 2 qepë (të prera imët) 200 gram oriz 3 domate vaj ulliri 200 gram mish i grirë kripë piper kopër majdanoz (të grirë imët) Përgatitja 1 Si fillim zieni orizin me mënyrën e zakonshme. Merrni domatet dhe me ndihmën e një luge u hiqni tulin. 2 Në një tigan me vaj ulliri, skuqni qepën
0 Comments
Përbërësit sallam 1 presh (i prerë imët) 1 spec i kuq (i grirë imët) 1 spec jeshil (i grirë imët) 1 thelp hudhër 1 karotë 350 gr fasule pllaqi 1 degë selino majdanoz rozmarinë Përgatitja 1 Në fillim prisni në pjesë të vogla sallamin ”. Në një tigan me vaj ulliri skuqni preshin dhe specat.
0 Comments
Përbërësit 3 e gjysmë gota patate (të qëruar dhe të prera në formë kubike) 1/3 filxhan selino (e prerë në formë kubike) 1/3 filxhan qepë (të grira hollë) 3/4 filxhan kofshë derri (e gatuar, e prerë në kube) 3 1/4 gota ujë 2 lugë gjelle koncentrat pule gjysmë lugë çaji kripë 1 lugë çaji piper
0 Comments
Përbërësit 5 patate 3 vezë 1 filxhan selino (të copëtuar) 1/2 filxhan qepë (të copëtuara) 1/2 filxhan perime turshi 1/4 lugë çaji kripë hudhre 1/4 lugë çaji kripë (e përzier me selino) 1 lugë gjelle mustardë (e përgatitur) 1/4 filxhan majonezë piper i zi Përgatitja 1 Vendosim në zjarr një tenxhere të madhe me ujë
0 Comments
Përbërësit 1 kg finok 1 lt lëng perimesh 200 gr bukë (e ndenjur) majdanoz hudhër vaj ulliri (ekstra i virgjër) kripë piper Përgatitja 1 Për përgatitjen e recetës së supës me finok, prijini finokët dhe mbani veçmas pjesët e poshtme dhe fijet, më pas ndajini dhe skuqini me një thelp hudhër dhe pak vaj ulliri,
0 Comments
Përbërësit 500 – 600 gr mish qengji 2 kokrra qepë e njomë 1 lugë gjelle salcë domatesh 20 gr oriz 4 lugë gjelle vaj ulliri 1 tufë majdanoz Përgatitja 1 Vendosim mishin në tenxhere dhe sapo t’i avullojë lagështira, shtojmë qepët e njoma të grira jo shumë hollë. 2 I trazojmë derisa të fillojnë të
0 Comments