Supë me Perime e Mish

Perime, Supa

Përbërësit
200 gr mish viçi
2 copë karotë
4 boçe lulelakër
10 gr oriz
1 kokërr patate (mesatare)
3 gjethe spinaq
10 gr gjalpë
2 degë majdanoz
500 ml lëng mishi (ose ujë)

Përgatitja
1
Zieni mishin e viçit tul dhe më pas grijeni dy herë në makinën grirëse, ose priteni imët në fije të holla.
2
Në lëngun e mishit të valuar, hidhni perimet e lara e të qëruara prerë në formë kubike.
3
Në fillim hidhni karotat, lulelakrën, orizin, në fund spinaqin dhe mishin e grirë.
4
Supën shijojeni duke i hedhur gjalpin, kripën, si dhe majdanozin e freskët të grirë imët.

Articles You May Like

Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Oriz me midhje dhe perime
Tavë me bamje
Zupë me kos dhe biskota
Bukë me vezë

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *