Month: March 2018

Përbërësit 3 e gjysmë filxhanë patate (të qëruara dhe në formë kubike) 1/3 filxhan selino (e prerë) 1/3 filxhan qepë (të copëtuara imët) 3/4 filxhan proshutë (e gatuar, e prerë në formë kubike) 3 e 1/4 gota ujë 2 lugë gjelle koncentrat pule gjysmë lugë çaji kripë 1 lugë çaji piper i zi (apo i
0 Comments
Përbërësit 1 qepë e njomë 1 avokado 1 tufë majdanoz 100 gr domate qershi 200 gr filetë pule (të marinuar me kripë) 4 lugë gjelle majonezë lëng limoni kripë 2 lugë gjelle vaj ulliri 100 gr fasule (të ziera) 1 pako makarona Përgatitja 1 Si fillim grini imët qepën e njomë, avokadon, majdanozin. Ndani përgjysmë
0 Comments
Përbërësit 3 lugë gjelle gjalpë 2 thelpinj hudhër (të copëtuar) 6 lakra (Brukseli, të pastruara dhe të përgjysmuara) 2 lugë gjelle djathë parmixhano kripë piper i zi Përgatitja 1 Nxehim një tigan për skuqje në temperaturë të lartë për 3 minuta. Shkrijmë 1 lugë gjelle gjalpë. E gatuajmë dhe e përziejmë me hudhrën për 30
0 Comments
Përbërësit 120 gr makarona (guackë ) 120 gr proshutë e tymosur 1 tufë qepë e njomë 300 gr djathë (i butë) 1 qepë 2 thelpinj hudhër 1 gotë verë e bardhë 1 domate djathë parmixhano majdanoz kripë piper Përgatitja 1 Prejeni proshutën e tymosur  në copa të vogla. Kombinoni barishtet e qepës me djathin e
0 Comments
Përbërësit 4 kokrra vezë (të plota) 8 vezë (të verdhat) 220 gr sheqer 200 gr miell 40 gr miell patatesh 300 ml qumësht (i freskët) 300 ml pana (e lëngshme) 200 gr sheqer 55 gr miell vanilje 100 ml ujë 50 ml liker Cointreau 50 gr sheqer 200 ml pana 20 gr sheqer pluhur Përgatitja
0 Comments
Përbërësit 200 gr sallatë jeshile 120 gr proshutë e tymosur 12 vezë (të ziera, të qëruara) 1 mollë jeshile qitro (feta, të freskët) vaj ulliri piper kripë Përgatitja 1 Prejeni mollën në rripa të hollë. Përzieni sallatën  me mollën dhe disa feta qitroje të freskëta, fetën e proshutës , të ndarë në kuba dhe 8
0 Comments
Përbërësit 6 copë kastravec 200 gr proshutë ullinj të zinj 1/3 pako oriz vaj ulliri kripë piper majdanoz Përgatitja 1 Prejini kastravecat turshi  dhe proshutën në copa të vogla. Prejini edhe ullinjtë e zinj  në copa të vogla. 2 Zieni orizin  në një enë me ujë të kripur. Hidheni orizin e gatuar më pas në
0 Comments
Përbërësit 1 lt lëng mishi 250 gr qumësht 100 gr miell 2 vezë gjalpë majdanoz qepë e njomë kripë Përgatitja 1 Për recetën e supës me tortija, përzieni vezën me miell dhe qumësht. Kriposeni dhe aromatizojeni me pak majdanoz të grirë. 2 Ngrohni pak gjalpë në një tigan jo ngjitës me diametër 18 cm dhe
0 Comments
Përbërësit 320 gr makarona (në formë guacke) 150 gr kungulleshkë 80 gr bizele vaj ulliri 50 gr djathë i bardhë kripë piper Përgatitja 1 Zieni ujin dhe hidhni kripë, më pas hidhni bizelet të ziejnë. Pasi të ketë filluar sërish të ziejë, hidhni edhe makaronat guackë. 2 Prejini ndërkohë kungulleshkat në feta të holla. Hidhuni
0 Comments
Përbërësit 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 hudhër (të mëdha, të grira) 1 qepë (mesatare, e grirë) 2 karotë (të mesme, të qëruara dhe të prera) 2 fije selino (të mëdha, të copëtuara) 1 gjethe dafine (e tharë) 280 gr spinaq (i ngrirë) 440 gr fasule të konservuara (me gjithë lëng) 6 gota lëng perimesh
0 Comments
Përbërësit 80 gr oktapod 5 – 6 kokrra kopër 1 degë selino 2 thelpinj hudhër 1 spec (pikant) 1 lugë vaj ulliri majdanoz (sipas dëshirës) tabasko (sipas dëshirës) kripë (pak) Përgatitja 1 Pasi e kemi larë dhe pastruar oktapodin e presim dhe e pjekim për disa minuta në skarë, nuk e pjekim shumë në mënyrë
0 Comments
Përbërësit 1 pako makarona 1 thelpi hudhër pak majdanoz vaj ulliri pesto (roso tigullio me domate të thara dhe fistëkë) salcë domatesh piper 100 gr djathë kaçkavall kripë Përgatitja 1 Në një tenxhere me ujë të valuar shtoni për të zierë makaronat . 2 Ndërkohë grini imët hudhrat, majdanozin. Në një tigan me pak vaj
0 Comments
Përbërësit 1 pako makarona (Orzo Baretti) 100 gr spinaq 100 gr rikota lëng limoni 100 gr salmon kripë piper Përgatitja 1 Në një tenxhere me ujë të valuar shtoni Orzot nga Baretti. Ndërkohë në një tigan me vaj ulliri skuqni spinaqin dhe me dy thelpi hudhra. 2 Më pas shtoni salmonin dhe ricottën. I përzieni
0 Comments
Përbërësit 10 spec i kuq (djegës, që u janë hequr farat dhe janë grirë) 1 e gjysmë filxhan sheqer (i bardhë) 1 filxhan gjalpë (i zbutur) 1 lugë çaji ekstrakt vaniljeje 2 vezë 2 e 3/4 filxhan miell 1 lugë çaji pluhur pjekës 1 lugë çaji kripë Përgatitja 1 Ngrohim paraprakisht furrën në165 gradë C.
0 Comments