Byrek me petë të pjekura

Brumera, Kalorike

Përbërësit
miell
ujë
pak kripë
qumësht (ose kos)
vezë
gjalpë

Përgatitja
1
Pasi zëmë brumin hapim petët dhe i pjekim një nga një në sobë me dru.
2
Në një enë përzihet qumështi kulloshtër i lopës (ose kos), vezë dhe gjalpë.
3
Më pas tepsia lyhet me gjalpë dhe shtrohen petët një e nga një duke u lagur me përzierjen e përgatitur.
4
Pasi të jenë shtruar të gjitha petët tava piqet në furrë druri.

Articles You May Like

Petulla të mbushura me djathë të bardhë
Hallvë me arra dhe lëng portokalli
Çaji i lëkurave të patateve për qarkullimin e gjakut dhe gurëve në veshka
Bukë me vezë
Tavë me bamje

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *