Vezë pashke te mbushura me djathë dhie

Receta per femije

Përbërësit:

5 vezë

• 100 g djathë dhie ose Philadelphia ose diçka të ngjashme me të

• kripë, piper

• 1 karotë

• 10 kokrra piper i zi.

Përgatitja: 

Në një tenxhere të vogël, ziejmë vezët për 10 minuta që nga momenti kur kanë marrë valë.

I lëmë të ftohen aty dhe vetëm atëherë i qërojmë.

I presim me thikë një shtresë të hollë poshtë, që të qëndrojnë drejt dhe sipër një shtresë tjetër (kapela).

Në një tas të vogël, mbledhim të verdhat e vezëve dhe i shtypim me pirun, shtojmë djathin, kripë e piper sipas dëshirës.

Mbushim të bardhat e vezëve me kremin me djathë (me qese pastiçerie ose me lugë shumë të vogël).

Me karotën bëjmë hundën dhe këmbët e zogut, ndërsa me kokrrat e piperit krijojmë sytë. A nuk janë një mrekulli?

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio
Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *