Gatime Shqiptare

Përbërësit : 2 gota ujë me miell 5 lugë gjelle sheqer 2 filxhanë kafeje margarinë 1 kokërr vezë Gjysmë luge kafeje me sodë 5 lugë gjelle me kos Një tas mesatar me reçel (lloji i reçelit zgjidhet sipas preferencës) Përgatitja : Në një tas të madh rrahim si fillim vezën, më pas shtojmë sheqerin dhe
0 Comments
Përbërësit : 0.5 kg miell 1 gotë me qumësht 1 vezë pak kripë 100 gr gjalpë ½ liter ujë Një filxhan çaji me arra të thërrmuara Mjaltë Përgatitja : Në 0.5 kg miell hidhet 1 gotë me qumësht dhe 1 kokërr vezë, të cilat përzihen me pak kripë dhe ujë dhe përgatitet një brumë shumë
0 Comments
Përbërësit: Një qepë e prerë hollë 2 thelbinj hudhre të shtypur, 1 patate mesatare e prerë në copa të vogla 1 karrotë mesatare e prerë në copa të vogla 3 filxhanë çaji lëng perimesh 3 filxhanë çaji plot me hithra Kripë dhe piper. Përgatitja: Vendosni tenxheren në zjarr dhe hidhni në të lëngun e perimeve,
0 Comments
Përbërësit : 1 kg patate  të ndara në gjysmë, 2 lugë gjelle me vaj ulliri, Lëngu i një limoni, 3 thelbinj hudhër të grirë hollë, 1 lugë çaji me rozmarinë të thatë, Kripë dhe piper sipas dëshirës, 2 lugë gjelle me gjalpë pa kripë, Lëkura e një limoni të grirë hollë, 2 lugë gjelle me
0 Comments
Përbërësit : (Përbërësit më poshtë për 4-5 persona) 500 gr mish tul (Përzgjedhja e mishit sipas preferencës, nëse do përdorni mish viçi atëherë mishi duhet të jetë shumë i njomë) 1-2 kokrra qepë mesatare 2-3 lugë gjelle me vaj ulliri 2 lugë gjelle me uthull 2 gjethe dafine Kripë Piper Rigon Përgatitja : Tuli i pastruar
0 Comments
Përbërësit : 3 peshq të mëdhenj 2 karota 2 kungulleshka 1 brokoli 2 patate 4-5 domate të vogla 50 gr ullinj 1 tufë majdanoz Kripë Piper Vaj ulliri Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete prisni perimet në rrathë të hollë, bashkojini në një enë dhe shtoni pak vaj, kripë, piper të
0 Comments
Përbërësit : 2 të verdha vezësh 130g sheqer 300g çokokrem 310g biskota Savoiardi 500g krem djathi apo mascarpone 40ml ujë 250ml kafe Përgatitja : Si fillim nisni me ngrohjen e ujit me 60g sheqer, derisa të krijoni një shurup. Ndërkohë që shurupi ftohet pak, ju filloni të rrihni në një tas të madh të verdhat
0 Comments
Perberesit : Kjo mënyrë gatimi ruan shumë prej vlerave të mishit të pulës dhe finokut, ndryshe nga skuqja e thellë apo kaurdisja. 4-6 kofshë pule 2 finokë 4 thelbinj hudhre 1 limon 2 lugë gjelle vaj ulliri 2 lugë gjelle verë të bardhë 1 lugë çaji kripë të trashë Piper të zi të bluar Përgatitja
0 Comments
Përbërësit : 1.5 litra qumësht 2 të verdha veze 9-10 lugë sheqer 7 lugë niseshte 1 lugë kafeje vanilje 1 pako biskota të thjeshta të thërrmuara Një grusht arra të thërrmuara Kanellë Përgatitja : Si fillim, në fundin e tasave të zupave hedhim një shtresë me biskota të thërmuara. Hedhim qumështin në tenxhere dhe e vendosim
0 Comments
Përbërësit : 450g kungulleshka 50g bukë e thekur e thërrmuar Kripë Vaj ulliri 100g patate 30g djathë kaçkavall i grirë Piper i zi Për lyerjen e kotëletave1 vezë 100g bukë e thekur e thërrmuar Përgatitja : Në një tas të thellë filloni me grirjen e kungulleshkave. Duke qenë se do t’i përdorni me gjithë lëkurë,
0 Comments
Përbërësit : 4 mollë mesatare 1 portokall 380 gr miell 200 gr sheqer 100 gr gjalp pa kripë 90 gr kos 4 vezë mesatare 16 gr fryrës për ëmbëlsira sheqer pluhur sipas dëshirës Përgatitja : Për nisjen e kësaj recete filloni me shkrirjen e gjalpit në zjarr të lehtë e më pas lëreni mënjanë. Ndërkohë
0 Comments
Përbërësit : 500 gr miell 7 gr maja birre 30 gr sheqer 250 gr tul kungulli 1 vezë 10 gr kripë 40 ml vaj ulliri 200 ml qumësht i vakët Kripë e trashë Rozmarinë Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e këtij kulaçi zgjidhni një enë të madhe. Në të shtoni miellin, majanë e
0 Comments
Përbërësit: 750 gramë mish viçi 4 filxhanë çaji me copa patëllxhani të pjekur 1 qepë të grirë hollë, 1 domate të kaluar në rende, 1 lugë gjelle salcë domate Gjysëm luge çaji me piper të zi Gjysëm luge çaji me sheqer 3 lugë gjelle me vaj ulliri 2 lugë gjelle me miell 3 gota ujë
0 Comments