receta per tiramisu

Përbërësit 1 l lëng mishi viçi ose pule 1 filxhan çaji e pak me makarona të vogla Kripë Piper Vaj ulliri Pak gjalpë të freskët Përgatitja Si fillim, zieni 4-5 thela mish viçi me kocka ose pule në një tenxhere me ujë e kripë. Lëreni të ziejë përreth 1 orë e gjysmë apo 2 orë
0 Comments
Kjo perime fantastike, e cila përgatitet në qindra receta gatimi, krahas shijes së saj ka dhe shumë vlera shëndetësore për organizmin. Por vlera edhe më të mëdha dhe mirëbërëse për organizmin ka lëkura e patates, e cila gabimisht përfundon në koshin e plehrave. Ky lëng rekomandohet për personat që vuajnë nga diabeti, problemet me zemrën, niveli
0 Comments
Përbërësit (Sasia e përbërësve përzgjidhet sipas preferencës në bazë të numrit të personave për të cilët do gatuhet) Vezë Pak qumësht Kripë Piper Gjalpë të freskët ose vaj ulliri (Për një gatim sa më të shëndetshëm përdor vajit e ullirit) Përgatitja Në një tas hedhim vezët, pak qumësht, kripë dhe piper dhe nisim i rrahim fortë
0 Comments
Përbërësit 400 gr miell 300 ml ujë 20 gr maja të thatë 2 kokrra vezë 200g djathë i bardhë i thërrmuar Një lugë uthull molle Kripë Përgatitja Si fillim, në një tas të vogël të tretni majanë me pak ujë të vakët. Në një tas të madh shtoni miellin, hapni një gropëz në mes, shtoni
0 Comments
Përbërësit 2 filxhanë çaj miell misri 1 filxhan vaj ulliri 2 filxhanë sheqer 5 filxhanë ujë 1 filxhan arra ose bajame 2 portokalle mesatare Kanellë Përgatitja Si fillim në tenxhere hidhni ujin, sheqerin dhe kanellën. Përziejeni mirë derisa sheqeri të jetë tretur. Më pas shtrydhni portokallet dhe lëngun e tyre shtojeni tek tenxherja ku keni
0 Comments
Përbërësit 1 kg midhje të pastruara 400 gr oriz 2 qepë 2 speca të kuq 2 speca jeshil 2 karrota 1 tufë kopër Kripë Piper i zi Vaj ulliri Përgatitja Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete grini hollë të gjithë perimet. Më pas vini të skuqen në një tigan me pak vaj qepët
0 Comments
Përbërësit: 1 kg mish viçi 1 kg bamje 2 qepë 200gr gjalpë 3 domate 2 limona Kripë Piper të kuq Piper të zi Përgatitja: Për të nisur këtë recetë duhet që si fillim të keni prerë në thela mesatare mishin e viçit. Mundohuni që të largoni kockat apo pjesët e dhjamit në mënyrë që mishi
0 Comments
Përbërësit 500 ml kos 200 gr biskota 250 gr çokollatë 250 ml qumësht 45 gr lugë gjelle sheqer kripë Përgatitja Ta nisni këtë recetë duke përgatitur kremin e zupës. Si fillim grini copat e çokollatës me anë të një thike të mprehtë ose në rende. Kini parasysh që copëzat e çokollatës duhet të jenë sa
0 Comments
Përbërësit:  2 grushta spinaq me gjethe të vogla 1 lugë gjelle qepë të kuqe të prera në copa Gjysëm luge çaji hudhër të grirë 2 lugë gjelle domate të prera në copa dhe të pastruara nga farat. 2 vezë 2 lugë gjelle qumësht Gjysëm filxhan çaji djathë feta të copëtuar. Përgatitja: Tiganisni spinaqin, qepët dhe
0 Comments
Përbërësit 500 gr bathë 2-3 qepë të njoma 3 domate 1 l lëng mishi Vaj ulliri Kripë Koper Përgatitja Për të nisur me këtë recetë grini hollë qepët e njoma dhe vendosni tenxheren ne zjarr me pak vaj. Hidhni në të në fillim kokat e qepëve dhe sapo të zbuten shtoni bishtat e tyre. Pas
0 Comments
Përbërësit 2kg boronica 1.2kg sheqer Lëngu i 1 limoni Përgatitja Duke qenë se boronicat mbajnë shumë gjethe apo shkopinj të vegjël, duhen larë mirë para se t’i përdorni për recetat tuaja. T’i vendosi në një tas apo enë të thellë dhe t’i mbushni me ujë. Për të shtuar efektin e pastërtisë mund të hidhni pak
0 Comments
Përbërësit Gjysmë pule 4 thelpinj hudhrash 4 lugë gjelle me miell 2 lugë gjelle me gjalpë të freskët 1 lugë gjelle me vaj ulliri 1 gotë me lëng pule 3 lugë çaji me lëkurë limoni Lëngu i 2 limonave Një tufë me majdanoz të grirë Kripë Rigon Piper i zi Përgatitja  Në një tigan hidhni
0 Comments
Përbërësit  (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) 4 filxhanë çaji me qumësht 4 kokrra vezë 1 filxhan çaji sheqer Një lugë çaji vanilje 1 lugë gjelle niseshte 1 filxhan me kakao Përgatitja  Si fillim, të zjeni qumështin dhe ta lini të ftohet pak. Më pas, rrihni vezët bashkë me sheqerin dhe hidhini në tenxheren
0 Comments
Përbërësit 280g biskota pa sheqer 170g gjalpë 30g sheqer 700ml kos 60ml qumësht 50g sheqer pluhur 20g xhelatinë 300ml pana ëmbëlsirash Fruta sipas dëshirës Përgatitja Si fillim lyeni me gjalpë një tavë keku rrumbullake dhe shtrojeni m eletër pjekjeje. Ndërkohë grini në mikser biskotat dhe shtoni sheqerin dhe gjalpin e shkrirë dhe të ftohur. Masën
0 Comments