Gatime Tradicionale

Koha e përgatitjes – 10 minuta Përbërësit për tavë me diametër 24 cm:● 500 g luleshtrydhe● 250 g miell● 2 vezë● 6 lugë sheqer● 10 g sodë për ëmbëlsira● 125 g gjalpë i butë si krem në temperaturë ambienti● 300 g kos i trashë Përgatitja:Ndezim furrën në 160°C.Përziejmë gjalpin me sheqerin me rrahësen e vezëve
0 Comments
Përbërësit: 1 brumë brisee(ose brume sfoliate) gati, për tavë me diametër 24/26 cm ose i përgatitur si më poshtë (brumin mund ta përgatitni nje ose dy ditë më parë dhe ta ruani në frigorifer): 250 g miell 150 g gjalpë i butë 1 vezë 1 lugë qumësht 1/2 lugë e vogël kripë Për mbushjen: 5-6
0 Comments
Përbërësit: 300 ml qumësht 2 vezë 125 g miell Pak kripë 1 lugë gjalpë i butë Vaj ulliri Mbushja: 1 philadelpia 200 g proshutë e pjekur Kastraveca turshi ½ panxhar i zierë Rukola Pergatitja : Rrahim vezët me qumështin, shtojmë vajin e ullirit dhe miellin. Formojmë brumin e krepave, dhe i pjekim në tigan të
0 Comments
Ndihmojnë në tretje dhe në jashtëqitje Në fakt, hurmat kanë aftësi shumë të mira laksative dhe ndihmojnë në jashtëqitje për shkak të përmbajtjes së lartë të tyre në fibra, por nëse ato konsumohen të papjekura mirë, pra të pasura me taninë, ato janë të dëmshme dhe e dëmtojnë këtë proces. Nëse konsumohen të pjekura, ato
0 Comments
Përbërësit:  4 vezë, 50 g miell misri, 50 g miell 00, 100 g sheqer, pak kripë, qumësht, 50 g gjalpë. Për petët:  200 g miell, ujë dhe kripë. Përgatitja:  Në tas rrahim vezët me sheqerin, kripë, miellrat dhe më pas shtojmë qumështin. Në tenxhere tretim gjalpin dhe shtojmë të gjithë masën, e ziejmë derisa të
0 Comments
Përbërësit:  300 g mish i grirë, 300 g salsiçe e freskët, 1 vezë, 50 g thërrime buke, 50 g djathë i grirë, domate të vogla (pomodorini), 1 thelb hudhër, rigon, piper i zi, trumzë, vaj ulliri dhe kripë. Përgatitja:  Vendosim mishin, salsiçet, djathin, thërrimet e bukës dhe erëzat në tas. Formojmë brumin e qofteve dhe
0 Comments
Përbërësit për 4-6 persona:  360 g oriz Carnaroli, 3 patate të kuqe amerikane (mos i ngatërroni me patatet normale me ngjyrë të kuqe), 150 g djathë Gorgonxola, mundësisht pikant djathë Parmigiano i grirë, 2 qepë Scalogne ose 1 qepë e vogël, jo djegëse, 1 degë rozmarinë, 1 gotë verë e bardhë, lëng perimesh i valuar,
0 Comments
PËRBËRËSIT:1 petë sfoliatë, 200g pançetë e ëmbël, 4 vezë, 350ml pana, 150g djathë Gryere, kripë e piper sipas dëshirës. PËRGATITJA:Hapim petën mbi një sipërfaqe të spërkatur me miell dhe vizatojmë mbi të me ndihmën e një thike, një rreth me diametër dy gisht më të madh se diametri i tavës së përmbysur. E vendosim petën
0 Comments
Përbërësit: 160 g arrë kokosi 100 g sheqer 100 g gjalpë 2 vezë 4 lugë miell Vanilje Në tas rrahim vezët me sheqerin, shtojmë gjalpin, arrën e kokosit pluhur, miellin dhe vaniljen. Formojmë brumin dhe i japim formë rrumbullake, i shtypim pak dhe i vendosim në tavë. I pjekim në furrë të para ngrohur më
0 Comments
PËRBËRËSIT: 3 vezë, 200 g sheqer, 100 ml qumësht, 150 g gjalpë, 1 limon lëkura dhe lëngu, 300 g miell dhe 1 fryrës me vanilje. PËRGATITJA: Rrahim vezeët me sheqerin, derisa masa të dyfishohet, shtojmë gjalpin e butë, qumështin, lëngun dhe lëkurën e limonit. E përziejmë mirë dhe në fund shtojmë miellin dhe fryrësin. E vendosim në
0 Comments
Për 6 persona : –    Lëng mishi 1 litër–    Panxhar 3-4 copë–    Uthull 1-2 lugë gjelle–    Lakër  ¼ e lakrës–    Salce domate 1 lugë gjelle–    Yndyrë 2 lugë gjelle–    Karota 2 copë–    Patate 2-3 copë–    Qepë 1 kokërr–    Sheqer 1 luge kafeje–    Ajkë qumështi 1 lugë gjelle për 1 person–    Kripë e piper i zi
0 Comments
Përbërësit: 2 domate1 kungull i njomë1 qepë,1 patëllxhan,2 patate100 gram galete (thërrime buke)2 lugë djathë integruar, gjethe borzilok dhe vaj ulliri. Përgatitja: Përziejmë djathin, vajin e ullirit, kripën dhe piperin në një tas.  Në një tigan të thellë e lyejmë me vaj, presim perimet dhe i shtrojmë radhë-radhë. Në fillim shtrojmë patëllxhanin, kungullin, patatet, qepën. Në
0 Comments