Gatime

Përbërësit për 1 tavë mesatare:2 patate të mëdha5-6 patëllxhanDjathë mocarelProshutë në fetaKripë, piperVaj ulliri Përgatitja:Zjeni patatet dhe lërini të ftohen ndërsa bëni gati patëllxhanët. Pastrojini, pritini në feta dhe piqni secilën në një tigan skarë. Kur të keni mbaruar, prisni edhe patatet në feta dhe filloni shtrimin e tyre në tavë. Bëni njësoj siç duket
0 Comments
Përbërësit: 800 gr patate të vogla 100 gr proshutë e tymosur ose bacon 5 lugë gjelle vaj ulliri e.v 1 lugë gjelle uthull e bardhë 1 lugë gjelle mustardë 10 fije bar qepe Kripë Piper Përgatitja: Pastrojini patatet dhe lajini. Futini në një tenxhere me ujë të ftohtë dhe pak kripë. Ziejini për 30 minuta
0 Comments
Koha e përgatitjes – 30 minuta bashkë me pjekjen PËRBËRËSIT: 120 g miell orizi, 30 g miell misri i bluar imët, 80 g gjalpë i butë në temperaturë ambienti, 100 g arra të qëruara, të grira në thërrime ose lajthi, 50 g bajame të qëruara, 40 g mjaltë, 1 vezë, 70 g sheqer kaf, 1 limon
0 Comments
Përbërësit: 1 gotë sheqer 3 gota ujë 1 gotë niseshte ½ gote gjalpë Arra, rrush i thatë Pergatitja : Tretim niseshtenë në një gotë ujë. Në tenxhere shtojmë sheqerin dhe e karamelizojmë me pak ujë derisa të marri ngjyrë, shtojmë ujin që mbeti dhe e përziejmë me kujdes derisa të tretet sheqeri plotësisht, shtojmë gjalpin
0 Comments
Përbërësit për këtë supë: 1 tufë brokoli 1/2 lakër e bardhë 2 karota, 100 ml pana  2-3 lugë djathë gorgonzola erëza të ndryshme të grira, 2 lugë vaj 1 kub vegeta Përgatitja: I presim perimet dhe i kaurdisim me vaj në zjarr të mesëm. U shtojmë ujë dhe vedeta dhe i lëmë të ziejnë. Kur
0 Comments
Përbërësit për 6 persona: 1 kg e 200 g 2 lugë gjelle gjalpë kripë, piper 5 fije kopër Përgatitja:  Bizelet pastrohen, zihen në ujë të valuar dhe kullohen. Në një enë me yndyrë hidhen bizelet, përzihen pak dhe skuqen për 5 minuta. Hidhet kripë, piper e kopër e grirë. Kjo gjellë përdoret më tepër si
0 Comments
Përbërësit për 6 persona: 1 kofshë qengji 60 g gjalpë 2-3 thelpinj hudhra 1.5 kg patate vaj kripë dhe piper Përgatitja: Kofshës së qengjit i hiqet kocka dhe pastrohet nga cipa e tepërtat dhe damarët. Me një thikë me majë i bëhen disa shpime në sipërfaqe, të cilat mbushen me thelpinj hudhre, pak kripë dhe
0 Comments
Përbërësit: 1 kg lulelakër 90 g djathë kaçkavall të grirë 3 lugë gjelle me bukë të grirë 100 g proshutë 200 g beshamel gjalpë, kripë, piper Përgatitja:1. Lani lulelakrën dhe e ndani në pjesë të vogla.2. Në një tenxhere vendosni ujin me kripë të zieje, më pas hidhni copat e lulelakrës.3. Hiqni lulelakrën akoma të
0 Comments
Përbërësit:500g miell, 6g maja e thatë, fryers ëmbëlsirash, 1 paketë, 50g gjalpë i butë, 20g sheqer, 20g sheqer pluhur, 50ml qumësht + 50mlujë ambienti, 20g sheqer, 1 e verdhë veze. Majanë dhe 20g sheqer i hedhim në një gotë me pak ujë dhe i lëmë mënjanë për 10 minuta. Sitim miellin dhe shtojmë me radhë,
0 Comments
Për 20 copë: –    Miell 500 gr–    Gjalpë i freskët 400 gr–    Kripë 5 gr–    Ujë 300-320 gr Për mbushje: –    Djathë i bardhë 200 gr–    Vezë 4 kokrra (nga këto vezë, merren 2 të verdha për lyerje të byrekëve mbi sipërfaqe) Përgatitet brumi sfoliat, hapet në tavolinë ose pllakë mermeri  të spërkatur me miell
0 Comments
Na duhen për nje tavë me diameter 28 cm:4 veze6 luge sheqer (ose me shumë po e deshet te ëmbël)1 gotë kos (250 g)50 g niseshte250 g miell (ose 220 miell + 30 g miell kokosi)1 bustinë sodë për ëmbëlsira ( 15 g)1 kg mollë te qëruara e te prera në kubike.Lekure limoni e grirë
0 Comments
Përbërësit për tavë katrore 24 x 24 ose të rrumbullakët me diametër 26/28cm: ● 3 vezë në temperaturë ambienti● 150 g gjalpë i butë në temperature ambienti (si krem)● 150 g niseshte misri● 150 g niseshte patatesh● 120 ml qumësht në temperature ambienti● 300 g sheqer Përgatitja:  Ndezim furrën në 150 gradë. Në robot rrahim
0 Comments
Për 4 persona nevojiten: 2 pula të vogla100 gr gjalpë2 lugë gjelle mustardë2 limona1 tufë erëza të freskëta ose 2 lugë gjelle erëza të thata (rigon, borzilok, rozmarinë, dhiozmë)6 feta proshutë1 lugë gjellë kripë e trashë1 lugë gjellë piper i zi2 thelpinj hudhra të grira4 qepë1 filxhan çaji verë e bardhë Përgatitja: Presim limonët në
0 Comments
Përbërësit: 1 pako petë byreku të freskëta 320 g250 g miell12 g maja birre me sheqer400 g domate për salcë1 e verdhë veze150 g proshutë cotto me feta300 g djathë i butëVaj ulliri, kripë, piper Përgatitja: Përgatisni brumin për picën. Krijoni një vrimë në miell dhe hidhini brenda 1.25 dl ujë të vakët ku keni
0 Comments