kuzhina tradicionale

Perberesit: (Përbërësit e kësaj recete janë për katër persona) 4 kokrra vezë 4 lugë gjelle qumësht Vaj ulliri 2-3 lugë gjelle gjizë kripë piper rigon Përgatitja: Si fillim ndani të verdhat dhe të bardhat e vezëve veçmas. Rrihni në një tas të bardhat e vezëve derisa masa të nisë të shtojë pak volumin e saj.
0 Comments
Përbërësit: (Përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona) ½ filxhan çaji me oriz Një filxhan çaji sheqer Dy filxhanë çaji qumësht Një lugë gjelle niseshte Kanellë Arra të thërrmuara   Përgatitja: Si fillim pastrojmë orizin në një enë me ujë të bollshëm. Më pas, e kullojmë nga uji dhe e hedhim në një tenxhere me ujë.
0 Comments
Perberesit: 1 shalqi i madh ose 2 të vegjël 250 ml lëng limoni 100 gr sheqer pluhur i artë 1 litër ujë me gaz 1 lime, i prerë në feta 1 tufë mente akull i grimcuar Pergatitja: Prisni pjesën e sipërme të shalqirit dhe zbrazni atë duke përdorur një lugë të madhe. Shtypeni pjsën e
0 Comments
Perberesit: 1 fileto të madhe salmoni Kripë Piper i zi 2 limonë në feta 6 lugë çaji gjalpë, i shkrirë 2 lugë çaji mjaltë 3 karafil hudher, e grirë 1 lugë çaji gjethet trumze 1 lugë çaji rigon Majdanoz i freskët, për garniturë Pergatitja: Ngroheni furrën në 350 gradë. Vini një fletë të madhe pjekje
0 Comments
Perberesit: 350g oriz 1 qepë e vogël ½ gotë verë e bardhë 250 gr salsiçe 30 gr kërpudha porçini të thata 50 gr gjalpë 50g djathë parmixhano Lëng zarzavatesh i valuar 1 bustinë shafran Majdanoz i freskët Pergatitja: Salsiçeve u heqim lëkurën dhe i copëtojmë në thërrime. Kërpudhat i vëmë në një tas me ujë
0 Comments
Perberesit: 1 filxhan sallam pepperoni i copëtuar 1/2 filxhan salcë makarona me mish 1/4 filxhan mocarela e copëtuar 1 copë brumë të gatshëm 1- 2 lugë qumësht 2% yndyrë 1 lugë gjelle djathë parmixhano  1/2 lugë çaji erëza Pergatitja: 1.Ngroheni furrën në 350 °C. 2.Në një tas të vogël, përzieni piper, salcë makaronash dhe djathë
0 Comments
INGREDIENTËT 500 ml qumësht 5-6 lugë sheqer 1 bustinë vanilje 3 kokrra vezë UDHËZIMET Në një tenxhere,vëmë qumështin, sheqerin dhe vaniljen, të valojnë në flakë të ulët. Ndërkohë, rrahim vezët me rrahësen e vezëve , derisa të bëhen si shkumë. Shtojmë qumështin e valuar pa ndaluar përzierjen e vezëve. Shpërndajmë masën në 6 forma që
0 Comments
INGREDIENTËT: Kivi Luleshtrydhe Boronica Pjeshkë Mango Lëng sipas dëshirës (Fanta, Coca-Cola, lëng frutash, Sprite) UDHËZIMET: Lajmë frutat, i qërojmë sipas nevojës dhe i ndajmë në copa jo shumë të vogla. Kivit i ndajmë në feta të rrumbullakëta, luleshtrydhet, pjeshkët dhe mangon i ndajmë në feta. Mbushim gotat e zgjedhura plot me fruta duke i ngjeshur
0 Comments
Shtrimi i tavave, mbështjellja e ushqimeve për gatime “në zarf”… ka dhjetra mënyra sesi letra e aluminit përdoret në kuzhinë. Por keni menduar ndonjëherë që ajo mund të jetë e dëmshme për shëndetin tonë? Ndër vite ka pasur zërat të shumtë që kaën aluduar mbi rrezikun potencial që alumini mund të shkaktojë sëmundjen Alzheimer(semundja e
0 Comments
Përbërësit: 1 pako me jufka 1 pule 1 qepë 1 lugë gjelle gjalpë dhe 1 lugë gjelle vaj kripë dhe piper Përgatitja: Pulen e vendosim në një tenxhere me ujë të nxehtë dhe kripë të ziejë. Në një tenxhere tjetër shtojmë qepën për ta trazuar me gjalpë dhe vaj. Shtojmë lëngun e pules ku kemi
0 Comments
Përbërësit: Për qoftet: 1 kg mish i grirë 2 qepë 2 domate 2 luge uthull e kuqe 2 luge vaj ulliri Rigon, trumzë Kripë, piper, 1 lugë çaj sodë   Për patatet e furrës: 8 patate 1 luge e vogel mustardë 1 luge rigon 2 limona 1/2 filxhan vaj ulliri 2 filxhanë ujë Kripë, piper
0 Comments
Perberesit: ¾ filxhan gjalpë të shkrirë 1 ½ lugë mustardë 1½ lugë çaji salcë soje 1 ½ lugë fara lulekuqe ose susam 1 lugë qepë të tharë të grirë 24 mini simite sanduiçësh 500 gr proshutë me feta holla 500 gr djathë me feta i prerë hollë Pergatitja: Ngrohni furrën në 175 gradë C. Lyeni me yndyrë
0 Comments
Përbërësit: 600 gr domate 1 kastravec 1 qepë 1 spec 200 ml ujë 100 ml vaj 1 lgj uthull balsamike 50 gr bukë e thekur borzilok kripë, piper Përgatitja: Marrim bukën e marinojmë me erza dhe me vaj ulliri, e fusim në furrë për 30 minuta. Në një tas shtojmë bukën, domaten e prerë kubikë,
0 Comments
Përbërësit: 400 gr mish i grirë 8 speca 1 qepë 2 domate 1 lç salcë domate 4 lgj oriz Vaj ulliri Nenexhik Kripë, piper Përgatitja: Qëpën e grirë e kaurdisim, shtojmë mishin derisa të zbutet, shtojmë salcat dhe specat e grira hollë, mbas 10 minutave shtojmë orizin dhe erëzat. I mbushim specat që kemi pastruar
0 Comments