gatime sarande

Për brumin : 500gr miell 250 ml ujë i vakur vaj ulliri kripë Për mbushjen e pulës : 1 pulë e vogël ½ l qumësht 4 kokrra vezë Kripë Dy lugë vaj ulliri ose 50 gr gjalpë të freskët Piper Përgatitja e brumit : Në një tepsi hedhim miellin. Hapim një gropë në mes dhe
0 Comments
Përbërësit : 600 gr mish qingji ose viçi2 kokrra qepë2 thelpi hudhër250 gr oriz800 gr spinaq1 tuf kopërkripë dhe piper të ziarrëmoskatpak vaj ulliri Përgatitija : Fillimisht me një tenxhere me 2 lugë gjelle vaj ulliri kaurdisim copët e mishit së bashku me 1 qepë të grirë hollë, shtojmë kripë dhe e lëmë të ziejë
0 Comments
Përbërësit : 200 gr mish të grirë 1 qepë 1 kungull 1 karrotë 2 lugë gjelle miell 1 gotë kos 1 vezë majdanoz nenexhik kripë dhe piper të zi Përgatitja : Qepën të grirë imët e kaurdisim me 1 lugë gjelle gjalp, dhe mishin e grirë dhe e kaurdisim deri sa të zverdhet. Shtojmë erzat,
0 Comments
Përbërësit: 200 gr sheqer 100 gr gjalpë 3 lugë vaj 3 vezë 250 gr miell 1 pako fryrës për ëmbëlsira 150g arra të plota Lëkura e një portokalli e grirë Përgatitja : Para se të nisni me recetën, nxirrni nga frigoriferi përbërësit, vezët dhe gjalpin, që të jenë në temperaturë ambienti. Mundohuni që t’i lini
0 Comments
Përbërësit për 4-6 persona : 250 gr mish të grirë (nëse preferoni tavën mund ta përgatisni edhe pa mish të grirë) 500 gr barbunja (Mashurka) 115 gr patate 2 qepë mesatare 400 gr domate 2 lugë gjelle me vaj ulliri 240 ml ujë Kripë dhe piper Majdanoz Përgatitja : Ngrohni furrën në 180-200 gradë në varësi
0 Comments
Përbërësit për brumin : 1 gotë uji qumësht 1 gotë e gjysmë uji pana 2 vezë të ndara (1 vezë e plotë dhe një e bardhë) 3 lugë gjelle mjaltë 4 lugë gjelle gjalpë i shkrirë 1 lugë çaji kripë 1 lugë e gjysmë çaji me maja të thatë 3-4 gota uji miell Përbërësit për
0 Comments
Përbërësit për petullat : 500 gr miell gruri 2 kokrra vezë të freskëta 1 gotë e gjysmë kos Dy lugë kafeje me sodë Kripë Përbërësit e kremit të pastiçerisë : (Përbërësit më poshtë janë për 700 gr krem) 4 të verdha vezësh 45 gr niseshte misri 1 paketë me vanilje 140 gr sheqer 500 ml qumësht
0 Comments
Përbërësit : 150 -170 gr fileto pule 2 lugë gjelle vaj ulliri 1 limon 1 argjinare rreth 300 gr 2 thelpinj hudhër 32 ml salcë kosi 1 tufë e vogël spinaq Kripë Piper i zi Uthull molle Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kësaj recete marinoni si fillim filetot e pulës. Vendoseni atë
0 Comments
Përbërësit : 800 ml qumësht 8 lugë gjelle me sheqer 2 pako me puding çokollate (i gjeni në markete, nëse preferoni mund të përdorni puding me vanilje apo me shije të tjera) 2 pako biskota të thjeshta drejtkëndore Përgatitja : Si fillim, hidhni qumështin në një tenxhere dhe vendoseni në zjarr të avashtë. Më parë sigurohuni
0 Comments
Përbërësit : (Sasia e ftonjve dhe mollëve përzgjidhet në bazë të numrit të personave në familje) Ftonj Mollë Mjaltë Arra Pak sheqer Kanellë ose Karafila (Sipas dëshirës) Përgatitja : Pastrojini mirë ftonjtë duke u hequr fillimisht pushin në sipërfaqen e lëkurës përmes një pecete të pastër. Ndërsa mollët shpëlaini me ujë të bollshëm. Më pas, përmes
0 Comments
Përbërësit : (Përbërësit më poshtë janë për 4 persona) 4 llukanikë të freskët 3-4 lugë gjelle me vaj ulliri ekstra të virgjër 2 karrota 1 patate 2 thelpinj hudhër 1 kokërr qepë e vogël Gjysëm luge me spec djegës pluhur 1 filxhan çaji me thjerrëza Dy lugë gjelle salcë domate 6-7 gota me ujë Kripë
0 Comments
Përbërësit : 2-3 petë sfoliat 8 vezë 100 gr miell 25 gr kakao 100 gr sheqer 2 lugë gjelle gjalpë 150 gr arra Për shërbetin : 500 ml ujë 650 gr sheqer Përgatitja : Për të nisur me përgatitjen e kompekasë, zgjidhni një enë të thellë. Në të rrihni vezët bashkë me sheqerin, derisa vezët të
0 Comments