kuzhina tradicionale shqiptare te veriut

Perberesit: 400 gr makarona spagheti 1 liter qumesht 3 veze 200 gr djathe i bardhe 50 gr djathe kackavalle te grire 100 grame gjalpe piper i zi kripe arre moskat nje luge e vogel Pergatitja: Ziejmë makaronat në ujë të valuar me kripë për gjysmën e kohës që tregohet në ambalazhin e tyre, pasi gjysmën
0 Comments
Perberesit: Si masë përdorim një gotë që merr 200 ml ujë  • 3 vezë të vogla ose 2 të mëdha • 1 gotë sheqer jo plot (2-3 gisht poshtë buzës së gotës) • 100 g gjalpë i tretur, i vakët • 3 lugë të mëdha mjaltë • 300 g arra të qëruara në thërrime •
0 Comments
Perberesit: Pergatitja: Kaurdisim me pak vaj ulliri spinaqin derisa të ulë pak vëllimin. Më pas shtojmë orizin e zier paraprakisht dhe koper. E kalojmë gatimin në një tavë të cilën e spërkasim më pak miell misri. Rrahim vezët bashkë me panën. Shtojmë kripë dhe piper dhe këtë masë e hedhim mbi spinaqin. E spërkasim në
0 Comments
Përbërësit Pergatitja: Me një leter kuzhine, thani të gjitha lëngjet e mishit të pulës. Më pas, vendosni një tenxhere me bazament të gjerë në zjarr dhe hedhim vajin e ullirit. E lëmë të nxehet pak dhe hedhim mishin duke e kaurdisur derisa të skuqet fortë. Mishin e kaurdisim përreth 10 minuta derisa të skuqet mirë
0 Comments
Perberesit: 120 gr kuskus, 200 ml ujë, kripë,piper,20 g gjalpë,150 gr misër,150 gr bizele,gjysmë qepe e kuqe,një spec i gjelbër,një spec i kuq,lëng nga gjysmë limoni Pergatitja: Vendosni kuskusin në një enë të thellë. Hidhni ujë të vluar në të cilin keni hedhur kripë dhe piper. Mbulojeni enën me kapak dhe pas disa minutave shtoni
0 Comments
PERBERESIT: 1 kg sallam 4 gota djathë Cheddar (të copëtuar) 3 gota pluhur pjekës (i përzier, miell, pudër pjekjeje dhe kripë) PERGATITJA: Për këtë recetë është e rëndësishme që si fillim furra të jetë e ndezur ne 200 grade. Në një tas mesatar, përziejmë miellin, pudrën e pjekjes, kripën derisa të krijohet brumi më pas
0 Comments
Përbërësit: 1 pako me peta të gatshme ëmbëlsirash 200 g gjalpë Për kremin e mbushjes: 4 të verdha vezësh 45 gr niseshte misri 1 paketë me vanilje 140 gr sheqer 500 ml qumësht Për sherbetin: 500g sheqer 400g ujë Përgatitja: Si fillim petat e freskëta të gatshme i presim në shirita me trashësi 8 centimetra.
0 Comments
PERBERESIT: 200 gr mish viçi 100 gr kërpudha 1 lugë gjelle gjalpë 100 ml pana kripë vaj ulliri PERGATITJA: Merrni mishin e viçit dhe kaloeni në miell. Skuqni gjalpin në një tigan me pak vaj ulliri. Dhe më pas vendosni për të skuqur mishin. Hidhini kripë sipas dëshirës.Më pas i shtoni kërpudhat. Pas 5 minutash
0 Comments
Perberesit: Pergatitja: Fillimisht thërrmojmë arrat dhe i trazojmë me gjalpin e temperaturës së ambjentit. I trazojmë mirë me duar në mënyrë që arrat bashkë me gjalpin të bëhen si një masë ngjitëse. Rrahim në një tas të madh vezët dhe më pas shtojmë masën e qumështit. Shtrojmë 4-5 petë në një tavë duke spërkatur secilën
0 Comments
Perberesit: Pergatitja: Hapim në tyrezën e punës dy feta bukë tramezini. Secilën fetë e lyejmë me krem djathi, më pas vendosim pak rukola dhe proshutë. I vendosim fetat njëra mbi tjetrën, I shtypim më një pec kuzhine dhe më pas i mbështjellim në formën e një roleje. E vendosim në friogorifer për disa minuta, më
0 Comments
Perberesit: Per sherbetin e embelsires: Përgatitja: Fillimisht sitim miellin mirë me pluhurin pjekës. Në një tas vendosim vajin e ullirit, vajin vegjetal, konjakun, kanellën, karafilin pluhur, sheqerin dhe lëkurën e portokallit. I përziejmë me tel dore derisa të shkrijë mirë sheqeri. Sodën e bukës e tresim tek lëngu i portokallit derisa të fillojë të aktivizohet
0 Comments
Supa me hithra është e shkëlqyer për këto ditë të ftohta. Hithra është e pasur me hekur, kalium, kalcium, vitamina dhe është një burim i mirë proteinash.Gjithashtu ndihmon në pastrimin e trupit, redukton mbajtjen e ujit dhe presionin e gjakut. Nuk duhet harruar funksioni i tij anti-inflamator! Kur dhe si të përgatisni supë orizi me
0 Comments
Rizoto tartufi me qepë të karamelizuara është një recetë me kompleksitet mesatar, një pjatë e parë e rafinuar me një aromë magjepsëse që merr traditën e kuzhinës Umbrian. Ofron një variant rizoto që është perfekt për një drekë festive. Ideale në stinën e ftohtë (ka ardhur pothuajse koha!), kur shija shtohet nga sezonaliteti i lëndës
0 Comments
Perberesit: 1 kg miell 110 ml vaj luledieli 1 e bardhë veze ( e verdha përdoret për sipërfaqen) 1 majë luge kripë 10 gram maja birre 4 lugë gjelle sheqer 10 gram pluhur pjekës 300 ml qumësht Për mbushjen: 147 gram puding çokollatë, 300 ml qumësht, 3 lugë gjelle sheqer Për në sipërfaqe: e verdhë
0 Comments