restorant

Receta origjinale e tasqebapit PERBERESIT: PERGATITJA: Tasqebapi është një nga gjellët me më shumë shije të tryezës shqiptare. Por tasqebapi i shtëpisë padyshim është në menunë tradicionale të gjellëve të nënave dhe gjysheve shqiptare. Tasqebapi shoqërohet me një shumëllojshmëri gatimesh të tjera tipike shqiptare, sidomos me pilaf, por edhe sallata të freskëta të çdo stine
0 Comments
Përbërësit2 x 375 gr pako me Peta te gatshme 300 gr gjalpë pa kripë, i shkrirë dhe i kulluar Për sherbetin2 gota sheqer 3 gota ujë 2 lugë gjelle mjaltë 1 shkop kanelle 6-8 karafil të tërë 3 fjongo me lëkurë limoni Për kremin120 g gjalpë pa kripë 160 gr bollgur i imët 100 g
0 Comments
Kullotat e zonave malore të Veriut të vendit janë vlerësuar nga çdo specialist. Në këto kullota rriten qengja e keca të cilësisë së parë. Gjithashtu kjo zonë njihet edhe për një mënyrë të mrekullueshme të përgatitjes së mishit të qengjit. Në Kukës, Tropojë dhe Prizren është një recetë e vjetër dhe e thjeshtë, por me
0 Comments
Perberesit: Për kremin: Pergatitja: Mishin e grirë e bashkojmë me qepën e grirë, vezën, bukën e njomur në ujë, kripën, piperin dhe majdanozin e grirë. E punojmë mirë brumin e qofteve dhe më pas i skuqim lehtë në vaj të nxehtë. I vendosim qoftet në një tavë. Rrahim vezët me pak miell, shtojmë kosin e
0 Comments
Perberesit: Pergatitja: Peshkun pasi e kemi pastruar e marinojmë. Marinojmë dhe patatet me kripë e erëza. Qepët i presim mesatarisht dhe i kaurdisim së bashku me thelpinjtë e hudhrës. Shtojmë patatet, vendosim erëzat dhe domatet e prera. I kalojmë në tavë duke vendosur dhe peshkun sipër spërkatur me pak vaj ulliri. E vendosim tavën të
0 Comments
Perberesit: Pergatitja: Petën e sfoliatës e hapim në një tavë. Kaurdisim fillimisht në pak vaj ulliri qepën e grirë imët, më pas shtojmë spinaqin dhe sapo të ulet volumi hedhim pak kripë dhe miellin dhe e përziejmë me lugë druri. Shtojmë qumështin dhe erëzat, e trazojmë mirë dhe e largojmë nga zjarri. E lemë të
0 Comments
Perberesit: 400 gr makarona spagheti 1 liter qumesht 3 veze 200 gr djathe i bardhe 50 gr djathe kackavalle te grire 100 grame gjalpe piper i zi kripe arre moskat nje luge e vogel Pergatitja: Ziejmë makaronat në ujë të valuar me kripë për gjysmën e kohës që tregohet në ambalazhin e tyre, pasi gjysmën
0 Comments
Perberesit: Si masë përdorim një gotë që merr 200 ml ujë  • 3 vezë të vogla ose 2 të mëdha • 1 gotë sheqer jo plot (2-3 gisht poshtë buzës së gotës) • 100 g gjalpë i tretur, i vakët • 3 lugë të mëdha mjaltë • 300 g arra të qëruara në thërrime •
0 Comments
Perberesit: Pergatitja: Kaurdisim me pak vaj ulliri spinaqin derisa të ulë pak vëllimin. Më pas shtojmë orizin e zier paraprakisht dhe koper. E kalojmë gatimin në një tavë të cilën e spërkasim më pak miell misri. Rrahim vezët bashkë me panën. Shtojmë kripë dhe piper dhe këtë masë e hedhim mbi spinaqin. E spërkasim në
0 Comments
Përbërësit Pergatitja: Me një leter kuzhine, thani të gjitha lëngjet e mishit të pulës. Më pas, vendosni një tenxhere me bazament të gjerë në zjarr dhe hedhim vajin e ullirit. E lëmë të nxehet pak dhe hedhim mishin duke e kaurdisur derisa të skuqet fortë. Mishin e kaurdisim përreth 10 minuta derisa të skuqet mirë
0 Comments
Perberesit: 120 gr kuskus, 200 ml ujë, kripë,piper,20 g gjalpë,150 gr misër,150 gr bizele,gjysmë qepe e kuqe,një spec i gjelbër,një spec i kuq,lëng nga gjysmë limoni Pergatitja: Vendosni kuskusin në një enë të thellë. Hidhni ujë të vluar në të cilin keni hedhur kripë dhe piper. Mbulojeni enën me kapak dhe pas disa minutave shtoni
0 Comments
PERBERESIT: 200 gr mish viçi 100 gr kërpudha 1 lugë gjelle gjalpë 100 ml pana kripë vaj ulliri PERGATITJA: Merrni mishin e viçit dhe kaloeni në miell. Skuqni gjalpin në një tigan me pak vaj ulliri. Dhe më pas vendosni për të skuqur mishin. Hidhini kripë sipas dëshirës.Më pas i shtoni kërpudhat. Pas 5 minutash
0 Comments
Perberesit: Pergatitja: Fillimisht thërrmojmë arrat dhe i trazojmë me gjalpin e temperaturës së ambjentit. I trazojmë mirë me duar në mënyrë që arrat bashkë me gjalpin të bëhen si një masë ngjitëse. Rrahim në një tas të madh vezët dhe më pas shtojmë masën e qumështit. Shtrojmë 4-5 petë në një tavë duke spërkatur secilën
0 Comments
Perberesit: Pergatitja: Hapim në tyrezën e punës dy feta bukë tramezini. Secilën fetë e lyejmë me krem djathi, më pas vendosim pak rukola dhe proshutë. I vendosim fetat njëra mbi tjetrën, I shtypim më një pec kuzhine dhe më pas i mbështjellim në formën e një roleje. E vendosim në friogorifer për disa minuta, më
0 Comments