Tiramisu me qershi

Embelsira

Perberesit:

  • 450 gr qershi të ngrira
  • 1 lugë çaji mjaltë
  • 150 gr sheqer
  • 1 lugë çaji miell misri
  • 3 vezë
  • 250 gr mascarpone
  • 1 lugë çaji liker qershie
  • 100 gr biskota të shkrira
  • 20 gr çokollatë të bardhë

Pergatitja:

Përzini qershi me mjaltë dhe 50 gr sheqer në një tigan.

Lërini të vlojnë duke i nxitur herë pas here.

Përzieni lugë çaji miell misri me 1 lugë çaji ujë të ftohtë, shtojeni në përzierjen e qershisë dhe gatuajeni.

Hiqeni nga zjarri dhe vendoseni mënjanë përzierjen për t’u ftohur.

Përzieni të verdhat e vezëve me 100 gr sheqer, derisa përzierja është e bardhë dhe kremoze. Shtoni dhe mascarpone.

Tundni të bardhat e vezëve deri sa të bëhen krem dhe të përziejini me liker qershie.

Hidhni biskotat në 6 gota dhe derdhni përbërjen e qershisë mbi ta, e ndjekur nga përzierja e mascarpones.

Mbulojini gotat dhe vendosini në frigorifer për të paktën 4 orë.

Nxirrini nga frigoriferi dhe spërkatini me çokollatë të bardhë para se të shërbeni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *