Tiramisu

Embelsira

Përbërësit:

• 500 g Mascarpone

• 6 vezë

• 120g sheqer

• 5-6 filxhanë kafeje ekspres

• 300-400g biskota Savoiardi

• Kakao

Përgatitja:

1. Rrahim me rrahësin elektrik të verdhat e vezëve dhe sheqerin derisa të bëhen si shkumë

2. Shtojmë Mascarponen në tasin me të verdhat e vezëve.dhe vazhdojmë ta përziejmë me rrahësin elektrik 2 minuta

3. Bëjmë marengë me të bardhat e vezëve, i shtojmë te tasi i kremit dhe i përziejmë me kujdes nga poshtë lart me spatul

4. Biskotat i lagim te kafeja e vakët dhe i vendosim në tavë pranë njëra-tjetrës duke krijuar një shtresë

5. Hedhim sipër një shtresë me krem, vazhdojmë me një shtresë tjetër biskotash me kafe dhe përsëri një shtresë kremi.

6. E spërkasim me kakao të hidhur, e mbulojmë me letër alumini dhe e lëmë në frigorifer për një natë.

Ju bëftë mirë!

Articles You May Like

Ëmbëlsirë me arra dhe portokall
Tavë me domate dhe kunguj
Speca të marinuar me uthull dhe majdanoz (nga Arbana Osmani)
Si të përgatisni qumështin panda në shtëpi
Tavë me mashurka