Tavë me patate dhe salçiçe

Pjata kryesore

Përbërësit:

Salçiçe të freskëta viçi (½ kilogram)

Patate (5 kokrra mesatare)

Kërpudha (3 copë)

Karrotë (1 copë)

Selino (1 fije)

Hudhër (5 thelpinj të paqërruar, me këmishë)

Rozmarinë

Rigon mali

Dafinë

Piper i kuq kokërr

Piper i zi kokërr

Vaj ulliri

Kripë

Një filxhan çaji verë e bardhë

Pergatitja:

Në një tigan shtini vajin e ullirit dhe copat e salçiçes të prera në formë kubike. Thelpinjtë e hudhrës i shtypni me faqen e thikës dhe i hidhni në tigan së bashku me rozmarinën, rigonin dhe dy gjethe dafinë. I lëmë pak të kavardisen duke i rrotulluar sa në njërën faqe në tjetrën që të marrë anë. Pastaj shtojmë karrotën dhe selinonë të prera në copëza të vogla. Vazhdojmë kavardisjen për dy minuta me zjarr mesatar dhe shtojmë patatet të prera kubikë. Bashkë me to hedhim kripën, dhe kokrat e piperit të kuq e të zi.

I kavardisim me zjarr pak më shumë energjik për 10 minuta. Më pas shtojmë kërpudhat e prera hollë dhe e vazhdojmë këtë kavardisje edhe më 5 minuta, derisa kërpudha të zbutet.

Të gjithë masën e shtijmë në një tavë qelqi dhe e fusim në furrë me 200 gradë, të ngrohur më parë.

Pas 15 minuta në furrë i shtojmë verën dhe e përziejmë.

Pas 15 minutash të tjera e kemi gati.

Per porosi klikoni ne foto !!