Tave dheu me fileto pule

Pjata kryesore

Përbërësit:

Fileto pule (1 kilogram)

Krem djathi (200 gramë)

Speca (3-4 copë të vegjël)

Hudhër (5 thelpinj të vegjël)

Karotë (1 copë mesatare)

Selino (1 fije)

Rozmarinë (1 fije)

Sherebelë (1 degëz)

Spec djegës (1 copë)

Vaj ulliri (1 filxhan kafeje)

Kripë

Piper i zi

Përgatitja:

Në një tigan ngrohim vajin e ullirit, të cilin e aromatizojmë me hudhër, fijen e rozmarinës, sherebelën dhe specin djegës.

Shtijmë në tigan fileton e pulës të prerë në kubikë. Nëse e doni tavën të yndyrshme dhe me shije më të fortë mos ia hiqni lëkurën. Hedhim shumë pak kripë, se ka edhe kremi i djathit. E pluhurosim me pak piper të zi sa për shije.

Ngrijeni zjarrin dhe kavardiseni pulën sa të marrë një faqe. Më pas shtoni karotën dhe selinonë të prerë hollë. Vazhdoni kavardisjen dhe në fund shtini specin të prerë në unaza jo shumë të holla. Përziejeni për dy minuta dhe në fund shtoni kremin e djathit.

Fikeni zjarrin dhe masën nga tigani e hidhni në një tavë dheje, të cilën e fusim në furrë të ventiluar për 30 minuta me 180 gradë. Nëse nuk e dëshironi të thatë herë pas here mund t’i shtoni pak ujë.

Kliko ne foto per te bere porosine tende tani. Sasiaa e limituar !!!