Tava turli

Kalorike

Çdo kafshatë e kësaj dreke të pasur do t’ju pëlqejë

Përbërësit:

– 1 kg mish të përzier (mish qengji, mish viçi);
– 250 gramë karotë;
– 250 gramë speca;
– 500 gramë qepë;
– 1 kg patate,
– 300 gramë patëllxhanë;
– 500 gramë bamje;
– 250 gramë bishtaja;
– 200 gramë kungullesha;
– 500 gramë domate;
– 200 gramë vaj;
– 1 lugë spec të bluar;
– kripë;
– piper.

Përgatitja:

Priteni mishin në kube, qitni kripë, fërgojeni në vaj (vetëm derisa të skuqet pak).

Shtoni karotat, specat, qepën, patatet, patëllxhanët, bamjen, bishtajat, kungulleshat dhe domatet dhe fërgoni nga pak në një enë të mbyllur me kapak, por jo deri në fund.

Shtoni piperin, specin e kuq, kripën dhe përzieni mirë.

Në fund të gjitha bashkë qitni në një enë qeramike, shtoni pak ujë të nxehtë, piqeni në furrë derisa mishi dhe perimet gradualisht të zbuten.

Ju bëftë mirë

Articles You May Like

Midhje me kus-kus
Cfarë i ndodh trupit nëse pini një gotë lëng domate në ditë
Gjoks pule me djathë, domate dhe ullinj në furrë
Lulelakër në tavë
Byrek sfoliat me djathë