Tartë e kripur me patate dhe djathë

Vegjetariane

Përbërësit:
1 brume sfoliat gati ● 4 patate te ziera ● 150g Mozzarella ● 2 veze ● 100ml qumesht ● 2 luge gjelle djathe Parmigiano i grire ● kripe

Përgatitja:
1.Brumin sfoliat e veme ne taven qe do te perdorim te cilen e kemi lyer me pare me gjalpe e miell. E shpojme me pirun dhe e leme menjane.
2.Presim ne feta patatet e ziera dhe Mozzarella-n, qe me pare e shtrydhim mire me dore nga uji i tepert. I vendosim mbi bazen e tortes duke e mbuluar teresisht ate; ne fillim patatet dhe mbi to vendosim fetat Mozzarella.
3.Ne nje tas rrahim me pirun vezet e kripen, shtojme qumeshtin dhe i perziejme derisa te jene bere homogjene me njera-tjetren. Hedhim kete perzierje mbi patatet dhe Mozzarella-n. Sperkasim te gjithen me djathin e grire dhe e pjekim per 30-35 minuta afersisht ne furren e ngrohur me pare me 180°. Eshte e mire si e vaket ashtu dhe e ftohte.

*Per te bere porosine tende kliko ne foto ! Perfitoni 50%ulje ! KUjdes, sasia e limituar !
*Per te bere porosine tende kliko ne foto ! Perfitoni 50%ulje ! KUjdes, sasia e limituar !

Articles You May Like

Bonbone me kakao
Supë kremoze me fasule të bardha
Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë
Pulë me ullinj dhe hudhra
Patate të ëmbla me mish të grirë