Supë pule pikante

Receta Pikante

Perberesit:

200 gram gjoks pule

1 karotë

1 qepë

2 thelpi hudhra

Kripë

1 filxhan kafe me makarona për supë

Për salcën kremoze:

3 lugë gjelle kos

2 lugë gjelle miell

Për në sipërfaqe:

2 lugë gjelle gjalpë

1 lugë kafe mente e tharë

½ lugë kafe me spec të kuq pluhur

Pergatitja:

1.Lani mirë gjoksin e pulës dhe e vendosni në një tenxhere së bashku me qepën, karotën dhe hudhrën. Shtoni ujin, kripë dhe i lini të gatuhen derisa perimet të zbuten tërësisht.
2.Sapo të ketë marrë një valë shtoni gjethen e dafinës.
3.Pas disa minutash e nxirrni jashtë gjoksine pulës dhe perimet. I prisni të gjitha në copa të vogla dhe i shtoni në lëngun ku po zienin.
4.Bashkoni miellin dhe kosin për salcën. Shtoni një lugë gjelle nga lëngu i supës. Nëse është e nevojshme shtoni më shumë. Tani ia shtoni supës.
5.Ndërkohë në një tigan skuqni gjalpin, shtoni mentet e thara dhe specin e kuq pluhur.
6.Këtë masë servireni sipër kur të shërbeni supën nëpër pjata. Ju bëftë mirë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *