Supë me mish të grirë, perime dhe kos

Supa

Përbërësit :

200 gr mish të grirë

1 qepë

1 kungull

1 karrotë

2 lugë gjelle miell

1 gotë kos

1 vezë

majdanoz

nenexhik

kripë dhe piper të zi

Përgatitja :

Qepën të grirë imët e kaurdisim me 1 lugë gjelle gjalp, dhe mishin e grirë dhe e kaurdisim deri sa të zverdhet.

Shtojmë erzat, kripë, karrotë, kungull në kubikë të vegjël, 1 litër ujë dhe e lëmë të ziejë për 10-15 minuta.

Ndërkohë në një tas rrahim vezën, pak miell, si dhe kosin I përziejmë deri sa të na bëhët një masë kremoze.

Shtojmë një gotë ujë të ftohtë tek supa shtojmë kosin me vezë dhe lëmë deri sat ë marrë një valë duke e përzjerë lehtë ngadalë.

Në fund shkrijmë pak gjalp, 1 lugë kafe piper të kuq.

Servirim supën duke shtuar në fund 1 lugë gjelle gjalpë.

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio
Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *