Supë kremoze me fasule të bardha

Supa

Përbërësit:

– 100 g fasule të bardhë;
– 3 lugë vaj;
– 1 lugë miell;
– 1 qepë e vogël e grirë imët;
– 1 lugë e vogël spec të bluar;
– 1 fletë dafine;
– 1 lugë rrepkë të grirë imët;
– piper;
– kripë.

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja:

Fasulen zhyteni në ujë dhe lëreni të qëndrojë, lajeni dhe kullojeni.

Fasulen dhe fletën e dafinës zieni derisa të zbutet. Ndani anash dy lugë fasule të zier. Pjesën e mbetur bashkojeni me ujë.

Shtoni piper sipas dëshirës.
Miellin kaurdiseni në vaj deri sa të marrë ngjyrë të errët, shtoni qepën dhe specin e kuq. Përzieni me fasule.

Përzieni fasulen, hidhni kripë sipas shijes, shtoni fasulen e mbetur dhe hidheni ujë të nxehtë dhe zieni edhe 10 minuta.

Fasulen hiqeni nga pllaka e shporetit dhe supës shtoni një lugë të vogël rrepkë të grirë në rende, dhe fasulja është gati për t’u shërbyer.

Ju bëftë mirë!

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *