Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë

Embelsira

Përbërësit

 • 1 petë sfoliate
 • 2 mollë
 • 30 gr rrush i thatë
 • 30 gr arra
 • 30 gr bajame
 • 1 limon
 • 3 lugë reçel ftoi
 • 1 vezë (e verdha)
 • 1 lugë sheqer
 • Kanellë.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Udhëzimet

 1. Në një enë hidhni dy kokrrat e mollëve të prera hollë.
 2. Njomini me lëngun e limonit dhe i hidhni sheqerin përsipër.
 3. Ndërkohë zbutni rrushin e thatë në pak ujë të vakët.
 4. Kullojeni dhe bashkojeni me arrat dhe bajamet e grira.
 5. Pastaj shtoni reçelin e ftoit.
 6. Pasi përzieni të gjithë përbërësit shtoni pak kanellë dhe përzierjen e hidheni mbi petën sfoliate.
 7. Mblidheni petën role dhe përpara se ta fusni në furrë e lyejeni me të verdhën e vezës.
 8. Lereni në furrën me temperaturë 180 gradë për rreth 20 minuta.
 9. Strudeli është gati për t’u shërbyer dhe neqoftese doni hidhini sheqer pluhur siper sipas deshires.
 10. Ju bëftë mir!
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *