Kuskus vegjetarian

Vegjetariane

Perberesit:

120 gr kuskus,
200 ml ujë,
kripë,
piper,
20 g gjalpë,
150 gr misër,
150 gr bizele,
gjysmë qepe e kuqe,
një spec i gjelbër,
një spec i kuq,
lëng nga gjysmë limoni

Pergatitja:

Vendosni kuskusin në një enë të thellë. Hidhni ujë të vluar në të cilin keni hedhur kripë dhe piper.

Mbulojeni enën me kapak dhe pas disa minutave shtoni gjalpin dhe përzieni kuskusin me pirun që të bëhet i shkriftë.

Në ujë të njelmët zieni misrin dhe bizelen dhe kulloni mirë.

Pritni specin e kuq dhe specin e gjelbër, qepën e kuqe dhe shtojeni në kuskus, bashkë me misër dhe bizele.

Spërkateni me lëng gjysmë limoni dhe përzieni sallatën.

Shërbejeni të ftohtë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *