Spinaq me veze siper

Perime

Perberesit:

  • 1 kg spinaq
  • 5-6 vezë të freskëta
  • 1 pako pana kuzhine 100 gr
  • 100 gr djathë i bardhë
  • 100 gr djathë pice
  • 3 gota uji qumësht
  • 1 lugë gjelle miell ose niseshte
  • Kripë, piper, vaj ulliri

Pasi e kemi larë mirë spinaqin, e grijmë dhe e hedhim në një tavë me vaj ulliri…Në një enë përzjejmë, panën me qumështin dhe miellin, shtojmë djathin e bardhë, pak kripë dhe piper. Masën e përgatitur e hedhim mbi spinaq, grijmë djathë pice, dhe e fusim në furrë për 10 minuta

E nxjerim nga furra, hedhim vezët sipër, pak kripë me majë të gishtave mbi ç’do vezë, pak majdanoz, nëse dëshironi, dhe e fusim në furrë përsëri sa të mpikset.

Shije e mrekullueshme…Ju bëftë mirë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *