Sardele me salce domate

Gatime Deti, Peshk

Perberesit:

 • sardele 1 kg
 • 4 domate
 • majdanoz,
 • 1 qepe
 • miell per skuqjen e sardeleve
 • 2 ose 3 lug buk e grire
 • 1 luge erza peshku
 • koper
 • 2 thelpinj hudhra
 • 1 lug rigon e koper te thate,
 • borzilok,
 • spec i kuq,
 • rozmarin,
 • vaj ulliri,
 • krip,
 • piper i zi.

Pergatitja:

Skuqim leht sardelet te lyer me miell dhe i rreshtojme ne tave. Ne nje tigan skuqim qepen me vaj ulliri, shtojme hudhrat hedhim domatet e prera ne kubik,koper,rigon,rozmarinen, borzilokun,e majdanozin e grir pastaj shtojm nje gote uje ,kripen dhe piperin e zi,pasi merr vale hedhim buken e grire, elejm dhe 2 minuta. Masen e hedhim siper taves dhe e lejm 20 min ne furre te nxehte sa te mpikset salca , dhe ne fund e spekatim me mardanoz te grire dhe pak leng limoni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *