Sanduiç me kotoletë pule dhe mocarela

Per femije, Te shpejta

Perberesit:

 • 4 kotoleta pule
 • 1 1/2 lugë vaj ulliri
 • Kripë
 • Piper
 • 4 feta proshutë
 • 8 feta mocarela e tymosur
 • 1 bagetë (bukë)
 • 3 lugë gjelle gjalpi i pakripur
 • 3 lugë mustardë
 • 1 grusht lakra ose rukola
 • 2 feta domate

Pergatitja:

Ngroheni skarën ose tiganin.

Rreshtoni një fletë pjekje me fletë metalike dhe në mënyrë të barabartë hapni mishin e pulës në qendër.

Lyejini kotoletat me 1 lugë gjelle vaj ulliri dhe marinojeni me kripë dhe piper.

Piqini duke rrotulluar fletën e pjekjes sipas nevojës në mënyrë që të gatuhen në mënyrë të barabartë, 2 deri në 3 minuta.

Hiqeni fletën e pjekjes nga furra dhe hidhni mbi çdo kotoletë 1 proshutë dhe 2 feta mocarele.

Piqini derisa djathi të shkrihet, 1 deri në 2 minuta.

Marinojini me kripë dhe vaj ulliri.

Ndërkohë priteni bagetën në 4 pjesë të barabarta, pastaj ndajeni në mes.

Lyeni gjysmën e poshtme me gjalpë dhe gjysmën e sipërme me mustardë.

Hidhni lakërishtën me gjysmën e 1/2 lugë gjelle vaj ulliri dhe shtoni kripë dhe piper.

Shtoni kotoletën me proshutë dhe mocarela në mes.

Sanduiçi juaj është gati, ju bëftë mirë!

Articles You May Like

Cheesecake me luleshtrydhe
Supë e ftohtë me domate 
Burani me domate qepë dhe oriz 
Speca të mbushura me mish të grirë
Simite me proshutë dhe djathë në furrë

Leave a Reply

Your email address will not be published.