Salmon i pjekur me gjalpë hudhër dhe limon

Gatime Deti

Perberesit:

  • 1 fileto të madhe salmoni
  • Kripë
  • Piper i zi
  • 2 limonë në feta
  • 6 lugë çaji gjalpë, i shkrirë
  • 2 lugë çaji mjaltë
  • 3 karafil hudher, e grirë
  • 1 lugë çaji gjethet trumze
  • 1 lugë çaji rigon
  • Majdanoz i freskët, për garniturë

Pergatitja:

Ngroheni furrën në 350 gradë.

Vini një fletë të madhe pjekje në furrë dhe lyejeni me llak gatimi.

3

Në qendër vendosini feta limoni në një shtresë të barabartë.

Marinoni të dy anët e salmonit me kripë dhe piper dhe vendosni në sipër fetave të limonit.

Në një tas të vogël hidhni bashkë gjalpë, mjaltë, hudhër, trumzë dhe rigon.

Hidhini mbi salmon pastaj mbulojeni me fletën metalike salmonin.

Piqeni derisa salmoni të gatuhet, rreth 25 minuta.

Garnizojeni me majdanoz para se të shërbeni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *