Salcë me qiqra

Salca

Perberesit :

Për përgatitjen e kësaj salce ju nevojiten:

2 filxhan çaji me qiqra të gatshme

3 lugë gjelle me vaj ulliri ekstra të virgjër,

3 lugë gjelle me pluhur susami,

1 lugë e gjysmë gjelle lëng i freskët limoni

1 thelb hudhër i grirë hollë,

1 lugë çaji me kripë,

Gjysmë luge çaji me piper të zi pluhur

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja:

Qiqrat mund t’i blini në market të paketuara dhe të gatshme për gatim.

Mjafton të kulloni lëngun ku janë ruajtur dhe nëse mundeni të hiqni lëkurat nga secila kokërr.

Mungesa e lëkurave do e bëjë salcën humus të butë si mëndafshi.

Hidhini qiqrat në mikser dhe shtoni të gjithë përbërësit e tjerë të përmendur më lart.

Përzjejini mirë së bashku për rreth 5 minuta deri sa salca të jetë bërë e butë dhe e njëtrajtshme.

Përpara se ta hiqni nga mikseri, provojeni salcën nëse ka nevojë për më shumë kripë, vaj apo lëng limoni.

Nëse salca është shumë e trashë, shtoni 2-3 lugë ujë ose lëng qiqrash nga ena e mëparshme.

Më pas, humusin hidheni në një enë qelqi dhe servireni me pite të gatshme.

Per porosi klikoni tek linku dhe bej zgjedhje tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *