Rizoto me shafran dhe parmixhano

Pasta dhe rizoto

Përbërësit

 • 150 gr oriz për rizoto
 • 1 qepë e grirë imët
 • 1/4 gotë verë të bardhë
 • 500 ml lëng perimesh
 • 1/2 lugë çaji pistil shafrani
 • 1 lugë gjelle gjalpë
 • 1 lugë gjelle djathë parmixhano të grirë.
Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Udhëzimet

 1. Vendosni që një natë më parë pistilat e shafranit në 1 filxhan kafeje me ujë, që të nxjerrin mirë ngjyrën .
 2. Në një tigan, vendosni gjalpin të shkrijë dhe shtoni qepën të skuqet.
 3. Shtoni orizin dhe skuqeni për 1 minutë në temperature te lartë.
 4. Shuajeni me verë dhe lëreni të avullojë .
 5. Shtoni pak lëng perimesh të nxehtë dhe uleni flakën në minimum.
 6. Llogariteni ta hidhni lëngun e nxehtë në disa pjesë, pra pasi të jetë duke shteruar.
 7. Shtoni pjesën tjetër të lëngut, i cili duhet të jetë gjithë kohën i nxehtë dhe ta mbulojë orizin.
 8. Kullojini pistilat dhe nxeheni lëngun. Shtojeni tek rizoto kur të hidhni garuzhden e fundit të lëngut të perimeve.
 9. Kur të jetë duke shteruar lëngu, fikeni zjarrin, shtoni djathin e grirë dhe gjalpin.
 10. Përziejeni dhe lëreni 2 minuta të mbuluar me kapak përpara se ta shërbeni.
 11. Ju bëftë mirë!
Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *