Rizoto me kërpudha dhe shafran

Pasta dhe rizoto

Përbërësit për 4 persona:

350g oriz,

1 qepë e vogël,

1 gotë verë e bardhë,

250g salsiçe të freskëta,

30g kërpudha porçini të thata,

50g gjalpë,

50g djathë Parmigiano,

lëng zarzavatesh i valuar,

1 bustinë shafran dhe majdanoz i freskët.

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio


Përgatitja:

Salsiçeve u heqim lëkurën dhe i copëtojmë në thërrime. Kërpudhat i vëmë në një tas me ujë të vakët të hidratohen.Qepën e grijmë hollë dhe e skuqim në tenxhere me 30gr gjalpë. Shtojmë salsiçet dhe kur këto të jenë skuqur, i shuajmë me verë. Hedhim orizin, e skuqim për pak minuta dhe shtojmë kërpudhat dhe pak nga uji i tyre. Shtojmë lëng të valuar sipas nevojës derisa orizi të jetë zier. Kur mungon pak kohë që orizi të jetë zier, hedhim shafranin e tretur me pak ujë. Kur orizi të jetë zier, e përziejmë me gjalpin që na ka mbetur dhe djathin Parmigiano. E shërbejmë me majdanoz të grirë të freskët.

*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *