Receta e sallatës ruse nga shef Renato Mekolli

Sallata

Receta e sallatës ruse është një nga pjatat e preferuara në tryezat shqiptare, sidomos në rastet e gëzimeve familjare apo festave të fundvitit. Kjo sallatë e shijshme me perime të freskëta nën salcën e majonezës shoqëron në mënyrë fantastike gatimet e tjera të tryezës, për t’u shijuar me pjesëtarët e familjes. Sallatës mund ti shtoni dhe përbërës të tjerë, të cilët krijojnë shije të reja dhe dinamike duke pasuruar shijet tradicionale

Përbërësit:

100 gr fasule të ziera
100 gr bizele të ziera
100 gr karrota të ziera
100 gr patate të ziera

Majonezë

1 limon (i shtrydhur)
Pak vaj ulliri
Kripë
Piper

Mund të përdorni fasule të kuqe ose të bardha, dhe të shtoni kastravec turshi sipas preferencave dhe shijeve. E ruajmë në frigorifer për 7 ditë

Udhëzime:

I lajmë fasulet dhe i ziejmë për 15 minuta në një enë. Më pas e ndërrojmë ujin, kullojmë fasulet dhe i vendosim sërish në enë me ujë të pastër për ti zier për 30 minuta. Hedhim kripë dhe vaj ulliri. Kujdesemi që fasulja të mos shformohet
Lajmë dhe pastrojmë patatet, i vendosim në një tenxhere tjetër me ujë të ngrohtë për ti zier. Të njëjtën gjë bëjmë dhe për karrotat në të njëjtën enë
Pasi të jenë zbutur, i heqim nga tenxherja dhe i kullojmë, bashkë me fasulet që vendosëm në fillim
Vendosim për të zier bizelet në tenxheren me ujë ku kishim patatet dhe karrotat. Kujdesemi që bizelja të mos shformohet
Kur të jenë zier bizelet, i bashkojmë me perimet dhe legumet e tjera. Presim në kubikë të vegjël patatet dhe karrotat. I vendosim të gjithë përbërësit në një pjatë sipas sasive që dëshirojmë. Shtojmë majonezë, lëng limoni dhe i përziejmë
E provojmë salcën e sallatës dhe nëse ka nevojë i shtojmë kripë, vaj ulliri. I përziejmë sërish përbërësit dhe e vendosim në frigorifer.

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP
*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p

Articles You May Like

Biskota të kripura me borzilok
Byrek me patëllxhanë dhe djathë
Gjellë me bathë
Reçel me boronica
Supë me pulë e hudhra

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *