Reçel me mana të zinj

Gliko - Recel

Përbërësit :

1 kg mana te zinj

800 gr sheqer

Lëngu i shtrydhur i një kokrre limoni

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Përgatitja :

Si fillim pastrojmë manat e zinj nga bishtat dhe i shpëlajmë me ujë të rrjedhshëm.

Më pas, i vendosim në një kullesë në mënyrë që t’u largohet uji.

Shtrojmë një shtresë me mana te zinj në tenxhere, një shtresë me sheqer, e kështu me radhë derisa masat e sheqerit dhe manat e zinj të mbarojnë.

I lëmë të pushojnë përreth 24 orë në frigorifer (jo në ngrirje) mënyrë që manat të lëshojnë lëngun e tyre.

Më pas, vendosni tenxheren në zjarr të ngadaltë.

Gjatë përgatitjes së reçelit së manave të zinj nuk duhet të hidhni ujë pasi manat kanë lëngun e tyre.

Gjatë zierjes duhet të bëni kujdes që të largoni shkumën që do të krijohet në sipërfaqen e tenxheres.

Do ta zieni deri në 30 minuta apo edhe pak më shumë derisa lëngu i reçelit të trashet.

Pak para se ta heqim tenxheren nga zjarri shtojmë lëngun e limonit, e trazojmë me kujdes për pak sekonda dhe e largojmë nga zjarri.

E lëmë të ftohet dhe e vendosim në kavanoza të sterilizuar dhe i vendosim në frigorifer.

Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *