Qofte me kunguj

Perime

Perbersit:
1 kg kungull ,
1 koper,
1/4 kg qepe te njoma,
1 kokerr qepe te thate,
kripe 1 lug caji,
200 gr djath te bardhe,
1 kokerr veze,
1 lug gjelle miell,
galete sa per 4 feta buke.

Pergatitja: 

Qerojme kungujt i grijme ne rende bashke me qepet kopren dhe djathin i hedhim kripe me pas i lejm te kullojne lengun per te pakten 2 ore.

Ne nje tas pergatisim galeten , miellin vezen dhe i shtojme kungujt ,qepet , kopren djathin e kulluar, i perzijme… Ne nje tigan kemi ngrohur vajin.

Marim brum nga tasi formojme qoftet i kalojm ne nje pjate me miell nga te dyja anet dhe i vendosim per tu skuqur!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *