Pule në tigan që i bën te gjithe për vete

Receta per femije

Përbërësit:

Pulë (1 kilogramë e prerë në copa)

Pançetë (50 gramë, por e prerë mjaft hollë, mundësisht si letër cigareje)

Hudhër (2 thelpinj)

Vaj ulliri (50 gramë)

Rozmarinë (1 fije)

Piper i zi i bluar

Piper i zi kokërr

Piper i kuq kokërr

Përgatitja:

Në një tigan mbi zjarr mesatar hedhim fijet e pançetës, hudhrën dhe i lëmë bashkë. Në një enë hedhim kripë të trashë dhe piper të zi të bluar. Shtojmë vajin e ullirit. Copat e pulës i hedhim në këtë enë dhe i përziejmë me dorë me kripën, piperin dhe vajin. I lëmë pesë minuta sa të marinohen disi.

I vendosim copat e pulës mbi pançetën. Sipër hedhim piperin e zi dhe të kuq kokërr, por edhe fijen e rozmarinës.

E mbulojmë tiganin me një tepsi alumini dhe sipër saj vendosim një kusi të mbushur me ujë.

I lëmë të skuqen 30 minuta. Më pas i kthejmë nga krahu tjetër në të njëjtën mënyrë dhe i lëmë 30 minuta të tjera.

Shoqëroji me patate të skuqura, furre ose sallatë dhe e ke fituar cmimin nga e gjithe familja.

Per te bere porosine kliko ne foto. Sasia e limituar !!!!
Per te bere porosine kliko ne foto. Sasia e limituar edhe per kete produkt !!!!