Pule me jufka

Kalorike

Përbërësit:

  • 1 pako me jufka
  • 1 pule
  • 1 qepë
  • 1 lugë gjelle gjalpë dhe 1 lugë gjelle vaj
  • kripë dhe piper

Përgatitja:

Pulen e vendosim në një tenxhere me ujë të nxehtë dhe kripë të ziejë.

Në një tenxhere tjetër shtojmë qepën për ta trazuar me gjalpë dhe vaj. Shtojmë lëngun e pules ku kemi zierë më parë.  Në një tavë kemi futur pulen të piqet, ndërsa në momentin që jufkat janë zbutur, shtojmë në tavën e pules dhe I lëmë pak në furrë sa te marrin pak ngjyre .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *