Pica të vogla me lulelakër

Pica

Përbërësit:

  • 1 lulelakër e madhe
  • 2 vezë
  • Djathë mocarela
  • 1 lugë çaji rigon
  • 1 lugë çaji borzilok i tharë
  • 2 lugë çaji pluhur hudhre
  • 1 filxhan salcë pice
  • 12 gjethe të freskëta borziloku
  • 12 feta domateje
  • Djathë parmixhan

Përgatitja:
Copat e lulelakrës i grijmë në rende dhe i vendosim në mikrovalë për 8 minuta, më pas i lëmë të ftohen për 10 minuta.

Shtojmë vezët, djathin mocarela, rigonin, borzilokun, hudhrën pluhur dhe i përziejmë derisa masa të bëhet homogjene. Ndezim paraprakisht furrën, por në maksimum.

Vendosim për të pjekur në furrë 12 feta pice për 15 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. Mbi çdo fetë të pjekur vendosim salcë, gjethe borziloku, mocarela, djathë parmixhan apo djathëra të tjerë sipas dëshirës dhe fetat e domates. Picat lihen në furrë për 5 minuta dhe më pas shërbehen.

*GOslim & Matcha Slim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/2OqGi3o
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/3c9NRDN
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/2O26RME
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/38kJcO6

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *