Pica 4 stinet

Pica

Përbërësit

 • Miell të mjaftueshëm sa për një picë (të vogël, të mesme të madhe).
 • 283gr gote ose më shumë salcë të picës.
 • Gjysmë filxhani djathë.
 • Dy filxhanë kërpudha të prera.
 • Një lugë vaj ulliri.
 • 5-10 zemre të lulelakrës, të thara dhe të prera.
 • Gjashtë speca të kuqe të prera në copa të vogla.
 • Gjashtë speca të verdha po ashtu të prera në copa të vogla.
 • Një filxhan me ullinj.
 • Dy lugë vaj ulliri.
 • Borzilokë të prerë dhe të freskët.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Udhëzimet

 1. Së pari nxehim furrën në 375 gradë celsius dhe përgatiteni brumin e Picas, duke ndjekur përgatitjet për Picën, por rezervoni brumë që mund t’ju duhet më vonë. Shpërndajeni salcën e picas mbi brumë në secilën anë; hidhini djathe . Ndajeni brumin rezervë në katër pjesë. Bëjeni rrathët duke e ndarë picën në katër pjesë.
 2. Në mesin e tiganit përgatisni kërpudhat duke ia shtuar edhe një lugë vaj ulliri pasi ta kenë marrë me nxehtësinë mesatare dhe nuk i ka mbetur aspak lëng. Vendoseni në një të katërtën e picas që keni pjekur kërpudhat. Në anën tjetër vendosni zemrat e lulelakrës. Vendosni në pjesën tjetër pjesët e specave dhe të pjesës së mbetur të ullinjve.
 3. Futeni në furrë të nxehur dhe leni ate 25 minuta apo deri sa të merr ngjyrën e kafet. Lejoni që të ftohet për pesë minuta. Hidhni duke e stërpikur një lugë me vajin e ullirit që ju ka mbetur. Hidhni edhe bazilokë të prerë. Prejeni picën në çarje dhe shpërbëjeni menjëherë. Nëse është e madhe atëherë mund ta përdorim edhe 8 persona.
*Per porosi kliko linkun dhe bej zgjedhjen tende : https://linktr.ee/produktebio

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *