Petulla me brum patatesh

Receta per femije, Te shpejta

Përbërësit:

Gjysëm filxhan djathë parmixhan,

2 lugë gjelle barishte të freskëta të qepëve,

1 vezë e madhe,

2 filxhanë pure patate,

Gjysëm filxhan çaji miell shumë-përdorimësh,

2 lugë gjelle vaj ulliri

Përgatitja:

Grijeni djathin parmixhan në rende dhe lëreni mënjanë.

Barishtet e qepëve lajini me ujë të bollshëm dhe prijini hollë dhe hidhini në enën e djathit.

Shtoni vezën e plotë dhe rrihini të gjithë së bashku me pirun ose lugë druri.

Shtoni purenë e patates dhe çerekun e miellit dhe përziejini sërish.

Enën futeni më pass në frigorifer dhe lëreni aty për 10 minuta.

Merrni një enë të thellë dhe në të hidhni pjesën e mbetur të miellit.

Ndajeni brumin e puresë së patates në tetë copa dhe jepuni formë të sheshtë e rrethore.

Lyejini petullat me miellin e mbetur, shtroni një letër pjekjeje në tepsi dhe vendosini aty.

Ngroheni vajin e mbetur të ullirit në një dhe më pas skuqini petullat një e nga një për 3 minuta nga secila anë deri sa të marrin një ngjyrë të artë në sipërfaqe dhe të bëhen krokante.

Petullat mund t’i shoqëroni me krem djathi.

Ato mund të ruhen në frigorifer për deri 3 ditë.

*MatchaSlim & GOslim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/3rKQUst
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/2OV4XNW
Per Gjermani porosit ketu : https://bit.ly/2Q4C0Qd
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/30H89PK
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/3rLhNwE
*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p
Per Itali porosit ketu :https://bit.ly/38fEEsg

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *