Patëllxhanë furre

Perime

Përbërësit:

 • 1 kg patëllxhanë
 • 1 kg mish të grirë
 • 2 kokrra qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • ½ fk verë
 • 200 ml salcë domate
 • 200 gr djathë të bardhë / kaçkavall
 • Vaj ulliri
 • Piper i zi
 • Piper i kuq
 • Kripë

Përgatitja:

Pasi pastrojmë patëllxhanët i vendosim në furrë të ndara përgjysmë. Ndërkohë në një tigan kaurdisim qepët së bashku me mishin e grirë dhe hudhren.(Nese doni shtoni dhe pak tul patellxhani) Pasi qepa dhe mishi janë kaurdisur mirë shtojmë pak verë dhe sapo të avullojë alkooli shtojmë salcën e domates me piperat dhe kripen. Pasi eshte bere ne forme gjelle i shtojme tek patellxhanat siper edhe i hedhim djathe kackavall ose te bardhe siper dhe e fusim ne furre. Ju befte mire!

Articles You May Like

Speca të mbushura me mish të grirë
Simite me proshutë dhe djathë në furrë
Burani me domate qepë dhe oriz 
Supë e ftohtë me domate 
Cheesecake me luleshtrydhe

Leave a Reply

Your email address will not be published.