Patate të reja nga furra

Perime

Përbërësit:

– 1 kg patate të reja;
– kripë (sipas nevojës);
– një lugë e madhe erëza;
– 3 lugë të mëdha miell misri;
– 1 lugë e vogël spec të kuq të bluar;
– pak vaj;
– letër për pjekje.

Përgatitja:

Patatet gërryeni me brushë, mos i qëroni. Pritni në copë të mëdha.

Përzieni erëzat me miellin. Qitni sipër patateve dhe shkundni që të përzihen.

Qitni pak vaj dhe sërish përzieni.

Patatet e përgatitura një pafille elektrike të cilën e keni mbështjellë me letër për pjekje.

Rrafshoni që të jenë në një radhë në mënyrë që të piqen më mirë.

Piqni në 200 gradë celsius rreth 1 orë derisa të piqen mirë dhe të kenë kore kërcëlluese.

Gjatë pjekjes rrotulloni një herë. Shërbeni me mish skare dhe sallatë të gjelbër.

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP
*PROSTAMID
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/382UDd5
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/2Omum2p

Articles You May Like

Supë kremoze me fasule të bardha
Kokteil Mai Tai
Pica 4 stinet
Strudel me reçel ftoi dhe rrush të thatë
Penne me ton dhe ullinj

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *