ORIZ ME LAKER TE BARDHE

Pasta dhe rizoto

INGREDIENTET : 

300g oriz;

1/2lakre;

1 thelp hudher;

50g galpe,

300g domate ;

majdanoz :

djath i grire .

leng vegjetal per zjerjen,

piper te zi.

PERGATITJA :

Fërgoni hudhrën në një tenxhere të madhë me gjysmën e gjalpit në zjarrë mesatar.Shtoni domatet dhe lëreni në zjarrë për 3-4 minuta, pastaj ia shtoni hudhrën, lëngun e mishit, 2 lugë majdanoz dhe lakrën.Së fundmi ia shtoni orizin dhe lërreni afro 15 minuta ose deri sa të zihet, ia shtoni djathin e grire dhe gjalpin e mbetur.Orizin spërkateni me majdanozin e mbetur dhe shërbejeni menjëherë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *