Mish me qepë dhe hudhra

Pjata kryesore

Përbërësit:

500 gr mish viçi tul pa kocka

4-5 kokrra qepë mesatare

6-7 thelpinj hudhrash

2-3 lugë gjelle salcë domatesh

Kripë

Piper

1 gjethe dafinë

2 lugë gjelle uthull

Vaj Ulliri

*MatchaSlim & GOslim
Per Greqi porosit ketu : https://bit.ly/3rKQUst
Per Itali porosit ketu : https://bit.ly/2OV4XNW
Per Gjermani porosit ketu : https://bit.ly/2Q4C0Qd
Per Shqiperi porosit ketu : https://bit.ly/30H89PK
Per Kosove porosit ketu : https://bit.ly/3rLhNwE

Përgatitja :

Si fillim, prini mishin në kubikë jo shumë të vegjël. Kalojini në një tenxhere dhe skuqini nga të dyja anët me vaj ulliri për 2-3 minuta.

Më pas shtoni qepët e ndara në katër pjesë, vijoni t’i kaurdisni derisa volumi i qepëve të ulet.

Më pas shtoni, hudhrat, të cilat nëse janë të mëdha ndajini në dy pjesë, në të kundërt shtojini të plota.

Kaurdisini për dy minuta dhe më pas shtoni salcën e domates, kripën, piperin dhe gjethen e dafinës.

Kaurdisini të gjitha bashkë për dy-tre minuta të tjera, shtoni uthullën, përzjejini dhe më pas shtoni ujë derisa copat e mishit të mbulohen por jo plotësisht.

Lëreni të ziejë në zjarr të ngadaltë derisa mishi të zbutet dhe gjella të mbetet jo me shumë lëng.

Nëse preferoni para se të shtoni ujin, masën e përgatitur mund ta kaloni në një tavë të vogël, më pas t’i shtoni ujë dhe ta fusni për t’u pjekur në furrë të parangrohur derisa mishi të jetë gati dhe tava të mbetet me pak lëng në fund.

Kjo recetë shoqërohet në mënyrë të shkëlqyer me sallata të freskëta të stinës, perime të pjekura, byrekë të ndryshëm shtëpie, turshi etj.

*VARCOSIN
Per Shqiperi porosit ketu :https://bit.ly/2ZUjziv
Per Kosove porosit ketu :https://bit.ly/3q0MYSP

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *